ÖDEMİŞ’TEN ZİRVEYE TIRMANANLAR
Beş Öncünün Öyküsü (1860-1960)

Yazarlar : Alev Çoşkun, Yasemin Çoşkun
Fotoğraflar : Halil Dural, Kaya Bengisu, Koca Doktor, Bekir Keskin
Yayın Evi : Ödemiş Belediyesi 0232 544 90 97
Konusu : Ödemiş Belediyesinin bir kültür hizmeti olan bu araştırma kitabında Ödemiş’in Tarihi ve Gelişimi. Ödemiş İnsanının karakteri. IV. Belediye Bşk. Ali Haydar Efendi, V. Mustafa Fehmi Efendi, VI. Mustafa Bengisu, VII. Mehmet Şükrü Saraçoğlu, VIII. Dünya Ölçeğinde Bilim Adamı Ödemişli Prof. Dr. Muzaffer Şerif’in hayatlarına ve bahsedilen kişilerden, Ödemiş’ten siyah beyaz fotoğraflara yer veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 1. Baskı Şubat 2012
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm - 382 sayfa
 
 
 
       
  OSMANLI BELGELERİNDE ÖDEMİŞ

Yazar : A.Munis Armağan
Yayın Evi : Ödemiş Belediyesi 0232 544 90 97 Ödemiş Kent Müzesi Yayınları
Konusu : Ödemiş’in tarihsel konumu, Birgi, Ödemiş tarih coğrafyası, Ödemiş ile ilgili idari statülerin gelişimi, Kültürel kimlik, Kentin toplumsal yapısı, Ödemiş tarihinde kurumlar, Salnamelerde Ödemiş, Aydın vilayeti salnameleri, Devlet salnamelerinde ödemiş, Salname-i devlet-i aliye Osmaniye, salnamelere göre II. Meşrutiyet’ten cumhuriyet’e Ödemiş yöneticileri bölüm başlıkları içeren kaynak kitap Belgelerden örnekler bölümüyle sona eriyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mayıs 2011
Kitabın Boyu : 15x24 cm – 188 sayfa
 
 
 
       
  ZEYBEKLER

Yazar : Behiç Galip Yavuz
Fotoğraflar : Behiç Galip Yavuz, Murat Öncel
Yayın Evi : Ödemiş Belediyesi 0232 544 90 97 Kitap edinme tel no. 0232 544 32 61
Konusu : Yukarı Küçükmenderes havzasında zeybekler kitabında I. Bölümde efe, zeybek, kızan sözcüklerinin kökeni ve zeybeklerin tarihçesi anlatılıyor. II. Bölümde zeybekliğin özelliğine yer veriliyor. III. Bölümde zeybeklerin türküleri, oyunları, çalgıları bulunuyor. IV. Bölüm ise Yukarı Küçükmenderes havzası’nın tire, bayındır, ödemiş, Beydağ, kiraz, efe ve zeybekleri hakkında bilgiler, kimileriyle birebir yapılan görüşmeler yer alıyor. Zeybekler kitabı siyah beyaz resimler ve fotoğraflarla sona eriyor. Kapağında ressam Mustafa Ali Kasap’ın Şahin Efe tablosunun süslediği kitap kaynak nitelik taşıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : I. Baskı Kasım 2006, II. Baskı Temmuz 2010, III. Baskı Eylül 2012
Kitabın Boyu : 15,5x24 cm – 310 sayfa
 
 
 
       
  BİRGİ

Yazar : Behiç Galip Yavuz
Fotoğraflar : Behiç Galip Yavuz, Dr. Halit Umar, Birgi Belediyesi
Yayın Evi : Birgi Belediyesi tel no. 0232 531 50 04 kitap edinme tel no 0232 531 50 04
Konusu : Birgi’nin coğrafyası, halk bilgisi, tarihçesi, tarihi yerlerini içerek kitabın coğrafi cevre, halk bilgisi, Birgi efsaneleri, şiirlerde Birgi, imam-ı birgivi Mehmet efendi, birgi’nin tarihteki adları ve tarihçesi, birgide ki tarihi yerler gibi bölüm başlıklarının yanı sıra kitabı Birgi’den çok sayıda renkli fotoğraf süslüyor.
Yayına Çıkış Tarihi : I. Baskı 1986, II. Baskı 1990, III. Baskı 2005, IV. Baskı 2011 de yapılmış
Kitabın Boyu : 15x23,5 cm – 316 sayfa
 
 
 
       
  BİRGİ EVLERİ
Kültür Envanteri – 1

Yazar : Birgi Belediyesi
Konusu : Birgi’de ki Tescilli Kültür Varlıkları. Birgi’de Sosyo Kültürel Yapı, Halk Kültürü. Geleneksel Birgi Ev Yemekleri. Harita. Bölüm başlıkları içinde Tarihi değerlerin konumları, adresleri, arazi alanı kroki ve fotoğraflarla desteklenerek sergileniyor. Kitabın son bölümünde türküler, yakıştırmalar, inançlar, halk oyunları, yerel giysiler, Düğünler, el işleri, Evlerde yaşam, Atasözleri, Tekerlemeler, Maniler, bulunuyor, Yemekler arasında ise Beze, Birgi Köfte, Kabak Köftesi, Kestirme Çorbası, Keşkek, Patates Çiyatması, Patates Köftesi, Peksimet Avukması, Puf Böreği, Saç Pidesi, Sini pidesi tarifleri yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 20,5x29 cm
 
 
 
       
  TARSUS TARİHİ

Yazar : Hikmet Öz
Yayın Evi : Özgür Ofset Kitap temini Hikmet Öz gsm: 0.532 386 50 14 Tarsus Belediyesi Kültür Hizmeti
Konusu : Neolitik devirde Tarsus, Kalkolitik devirde Tarsus, Tunç devrinde Tarsus, Luviler ve Kilikya’nın ilk devleti Arzava Krallığı, Kizzuwatna krallığı zamanında Tarsus, Asurlular zamanında Tarsus, Makedonyalılar devrinde Tarsus, Seleuchoslar devrinde Tarsus, Tarsus’ta yeni bir din doğuyor, Mitraşizm, Tarsus’un ismi ve kuruluşu, Romalılar devrinde Tarsus, Kleopatra’nın Tarsus’a gelişi, Yedi Uyurlar zamanı, Cosmas ve Damian Kardeşler, Tarsus’ta bir imparator mezarı, Araplar ve İslam devletleri zamanında Tarsuz, Selçuklular zamanında Tarsus, Ramazanoğulları zamanında Tarsus, Osmanlılar devrinde Tarsus başlıkları içeren kitapta konularla ilgili renkli fotoğraflar yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 3. Baskı 2012
Kitabın Boyu : 17x24 cm - 160 sayfa
 
 
 
       
  TÜRK-İSLAM VE MEDENİYETİNDE TARSUS

Yazarlar : Prof. Dr. Abdulkadir Evgin, Doç.Dr. Muhammet Yılmaz, Doç. Dr. Fatih Yhya Ayaz, Doç. Dr. Asım Yapıcı
Yayın Evi : Türkiye Diyanet Vakfı Tarsus Şubesi 0 312 354 91 31
Konusu : Renkli ve siyah beyaz fotoğrafların ilavesiyle hazırlanan kitabın başlıkları arasında açılış ve protokol konuşmaları. İslam Tarihinde Tarsus. Ashab-Kehf ve Tarsus. Müzakereler. İslam İlimler Tarihinde Tarsus. Tarsus’un Sosyo-Kültürel Hayatında İslami Motifler.İslam Sanat ve Medeniyeti Açısından Tarsus. Değerlendirme Oturumu yer alıyor. Son bölüm konuşmacıların fotoğraflarından oluşuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 19,5x27,5 cm - 438 sayfa
 
 
 
       
  T.C. SAMSUN VALİLİĞİ

Yayın Evi : Samsun Valiliği tel no: 0362 431 64 75
Konusu : Samsun Valiliği tarafından hazırlanan kaliteli kitabın içinde Samsun ve ilçeleri Atakum, Canik, İlkadım, Tekkeköy, Alaçam, Asarcık, Ayvacık, Bafra, Çarşamba, Havza, Kavam, Ladik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Terme, Vezirköprü, Yakakent’in tarihi ve kültürel değerleri anlatılıyor, renkli fotoğraflarla gözler önüne seriliyor. Kitabın son bölümünde Samsun ve çevresinin ünlü yemeklerinden Keşkek, Tirit, Kaz asma, Hamsi buğulama, Hamsi pilavı, Fırında sebzeli palamut, Alabalık dolması, Samsun pidesi, Fırında kabak tatlısı, Çakallı Menemeni, Bafra Nokulu, Kıvratma, Etli kazan pilavı, Gavma, Samsun simidi malzeme ve tarifleri bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 22x31 cm - 216 sayfa ciltli kapak
 
 
 
       
  BERGAMA MÜZESİ

Yazarlar : Dr. A. Gürbüz Bağana, Mustafa Durmaz, Mete Moral, Necati Karaçoban, M.Adnan Sarıoğlu Cenker Atilla, Nilgün Ustura
Yayın Evi : Bergama Kültür ve Sanat Vakfı tel no: 0232 631 35 91
Konusu : Tunç çağı, Protogeometrik dönem, Orientalizan dönem, Arkaik dönem, Klasik dönem, Hellenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi, Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi, Etnografya bölümü kitabın bölüm başlıklarını oluşturuyor. Kaliteli kağıt kullanımı başarılı renkli fotoğraflar eşliğinde kaynak bir eser hüviyeti taşıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
Kitabın Boyu : 20X27,5 cm - 184 sayfa
 
 
 
       
  BERGAMA MÜZESİ ETNOGRAFİK ESERLER

Yazarlar : Gülseren Özel, Nilgün Ustura, Berna Avdan, Ebru Kırmızıyüz
Fotoğraflar : Seval Koç
Yayın Evi : Bergama Kültür ve Sanat Vakfı tel no: 0232 631 35 91
Konusu : Bergama tarihi ve müzesi ile başlayan kitapta Dokuma sanatı ve Osmanlı Döneminin geleneksel giyim kuşam - El Sanatları, Bergama Yöresi, Geleneksel giyim kuşamı, Bergama Müzesinde yer alan gelin giysileri, Günlük giyim, Efe giysileri, Türk, işeme sanatı ve Bergama Müzesi’nde ki yer alan işlemeler, Bergama Müzesi Etnografik Eser Kataloğu, Gelinlikler, Entari ve Üç etek, Şalvar - Cepken takım, Libade – Gömlek, Efe giysisi, Baş çiçeği – Tomaka, İşlemeler, uçkur,- Peşkir- Çevre ve havlu, Para-Tütün-Saat Keseleri, Çorap Çorap konşcuğu, Eldiven, Geleneksel tekstillerin restarosyonu ve konservasyonunda uygulanan yöntemler, giyim kuşam ve işlemelerde görülen motifler, uçkur, peşkir, havlu, çevre, libade, cepken ve şalvar işleme motifleri, bindallı, kese motifleri birbirinden estetik fotoğraflarla başarılı biçimde sunulmuş.
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2011
Kitabın Boyu : 19X27 cm - 202 sayfa
 
 
 
       
  BAŞİSKELE
TURİZM REHBERİ

Yazarlar : Ayşe Dışpınar, Şakir Satır, Halim Danacı, Volkan Şenel, Celal Öz karaaslan, Harun Şağban
Fotoğraflar : Şakir Satır, Halim Danacı, Erhan Sedat Karaaslan GFSD
Yayın Evi : Kocaeli Gölcük-Başiskele Termal Turizm Merkezi Birliği
Konusu : Başiskele’nin tarihçesiyle başlayan turizm rehberi, ilçenin konumu ve özellikleri, tarihi doku ve yapıları, doğa tanıtımları içinde yer alan yaylaları, mağara, köyleri, dereleri, piknik alanları, yeme içme, konaklama mekânları renkli ve cazip fotoğraflarla süslenerek anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2012
Kitabın Boyu : 22,5x21,5 cm – 72 sayfa
Kitabın Özellikleri : Yayının sonunda büyük boy ilçe haritası bulunuyor.
 
 
 
       
  KOCAALİ
Turizmin Parlayan Yıldızı

Yazar : Süleyman Memiçoğlu
Fotoğraflar : Süleyman Memiçoğlu, Mehmet Karakaş, Şerif Sarı
Yayın Evi : Kocaeli Belediyesi
Konusu : Kocaeli Belediyesi 2013 Kültür Hizmeti olarak sunulan tanıtım yayınında, Sakarya’nın kuzeyinde yer alan ve Melen nehri ile Maden Deresi arasında kalan Kocaali’nin, tarihi, turizm değerleri, coğrafyası, doğası, aktiviteleri, ekonomisi, tarımı yazı ve renkli fotoğraflarla anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2013
Kitabın Boyu : 22x22 cm – 86 sayfa
 
 
 
      Marmaris Çevresinde  
  Kırsal Turizm için
15 ÖZEL KÖY

Yayın Evi : Marmaris Turizm Birliği MARTAP
Konusu : T.C Marmaris ve Çevresi turizm alanı hizmet birliği MARTAP tarafından hazırlanan yayında Akçapınar, Gökçe, Çetibeli, Çamlı, Karaca, Yeşilbelde, Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Selimiye, Söğüt, Taşlıca, Bayır, Osmaniye, Adaköy yazı ve cazip fotoğraflarla anlatılıyor. Köy pazarları, ulaşım tablosu, Marmaris ve çevresinin meteorolojik verileri tabloları ile yayın bitiyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2012
Kitabın Boyu : 22,5x22,5 cm – 96 sayfa
 
 
 
       
  TAŞKAPININ ARDINDAKİ ŞEHİR

Yayın Evi : Kaymaklı Belediyesi
Konusu : Kaymaklı Belediyesi Kapadokya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan tanıtım rehberinde Türkçe İngilizce metinler ve tam sayfa renkli fotoğraflar bulunuyor. Kaymaklı görünümleri, yapılar, yer altı yerleşim mağaraları, yörenin ürünlerine yer veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2013
Kitabın Boyu : 24,5x21,5 cm – 62 sayfa
Kitabın Özellikleri : Tanıtım yayını son sayfasında bir de tanıtım CD si yer alıyor.
 
 
 
      Geçmişten Geleceğe  
  KADİRLİ 2012

Fotoğraf : Ercüment Akgün
Yayın Evi : Ajans Tanıtım Basın Yayım Gazetecilik
Konusu : Kadirli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kültür Hizmetinin 6.sı olan yayında Kadirlinin tarihi geçmişi, konumu, jeolojik durumu, coğrafyası, ekonomisi, kültür ve tabiat değerleri, tarihi eserleri geniş biçimde işleniyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2012
Kitabın Boyu : 21x29,5 cm - 144 sayfa
 
 
 
       
  10.000 Yıllık Kent
TARSUS

Yazarlar : Zehra Narin, Kudret Sönmez, Nazlı Yazgülü Gökşen
Fotoğraflar : Abdullah Sert, Murat Okçu, Selami Türk, Sezin Gökgün
Yayın Evi : Tarsus Belediyesi Kültür Hizmeti
Konusu : Ashab-ı Kehf, Nusret Mayın Gemisi, Kleopatra Kapısı, Donuktaş Roma Tapınağı, Antik Yol, Tarsus Evleri, Aziz Paul Kuyusu, Şahmeran, Altından Geçme, Tarsus Eski Cami, Hz. Danyal Peygamber’in Kabri, Kubat Paşa Mederesesi, Ulu Camii, Kırkkaşık Bedesteni, Mencik Baba Türbesi, Bilal-i Hebişi Mescidi, St. Paul Kilisesi, Justinianus Köprüsü, Berdan Baraj Gölü, Tarsus Amerikan Kolleji, Roma Yolu, Tarsus Şelalesi, Yeni Hamam anlatılıyor ve Fotoğraf Sanatçılarına yer veriliyor.
Kitabın Boyu : 22,5x22 cm – 114 sayfa
 
 
 
       
  YUVACIK
Gezi Rehberi

Yazı ve Fotoğraflar : İsmail Şahinbaş
Konusu : Geçmişten günümüze Yuvacık, Yuvacık Barajı, Yuvacık Kaynak Suyu, konaklama, alışveriş, arıcılık, yemek, Bölgenin Coğrafyası, Samanlı Dağları, Beşkayalar Tabiat Parkı, mağara oluşumları, yaylalar, doğa yürüyüş parkurları, Aytepe, Bıckıdere, Camidüzü, DEğirmendüzü, Soğukpınar Hamzadağı, Kayaüstü Yaylası, Kazandere, Kungul Dağı, Menekşe Yaylası, Sıcakdere, soğukdere, Simon’un Sırtı, İnönü Yaylası, Kızkalesi, Serindere, Sultaniye hakkında yazı ve fotoğraflar yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 3. Baskı Ocak 2013
Kitabın Boyu : 12x21 cm - 98 sayfa
 
 
 
      Gelenekten Geleceğe  
  BEYPAZARI

Yazarlar : Mehmet Yurdakul, Nevzat Uzunoğlu, Sinan Başaran
Fotoğraflar : Ali Tekin Çağlav, Erman Kırankaya, Sinan Güleç, Arşivler
Yayın Evi : Beypazarı Ticaret Odası Yayınları Tel no: 0(312) 762 89 89
Konusu : Beypazarının Tarihçesi, Kent Dokusunun Özellikleri, Müze ve Kültür Evleri, Şehrin Gözde Mekanları, Doğa Alanları, Köy ve Yayla Turizmi, Yöresel El Sanatları, Yöresel Lezzetler, Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli, Sanayi ve Ticaret konuları hakkında yazı ve fotoğraf içeren rehbet kitap, harita ve grafikler içeriyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2012
Kitabın Boyu : 16x24 cm 66 sayfa
 
 
 
      Tarihi, Doğası, Eşsiz Güzellikleriyle  
  KAYNARCA

Editör : Ali Aktaş
Fotoğraflar : Müjgan Zaman, Emrah Gültekin, Mücaettin Şentürk, Ali Aktaş, İhsan Korkut, Hüsnü Gürsel
Yayın Evi : Kaynarca Belediyesi
Konusu : Rehber kitapçıkta, Kaynarca adı nereden geliyor, Tarihten önemli isimler, Tarihi yapılar, Coğrafi yapı, Ekonomi, Eğitim, Kültürel yaşam ve sosyal hayat, Yöre Mutfağı, Turizm, Ne Nasıl başlıkları altında yapılan tanıtımlar ve telefon rehberi sonrası Kaynarca’da bulunan firmaların reklam sayfaları bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Ocak 2011
Kitabın Boyu : 16x23,5 cm – 106 sayfa
 
 
 
       
  BARTIN
Turizm Rehberi

Yazarlar : Fuat Dursun, Kamil Şen, Ahmet Bayrak
Fotoğraflar : Hakan Topuz, Hüseyin Boran, Fahri Güney, Aykut İnce, Atilla Alp Bölükbaşı, Kemal Onur Özman, Çetin Asma Arşivi
Yayın Evi : Bartın Valiliği İl Turizm Müdürlüğü Tel: 0(3768)227 61 01
Konusu : Bartın ve çevresinin tanıtıldığı rehber kitapçıkta konaklama, restoran ve gerekli telefonların bulunduğu sayfalar yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2013
Kitabın Boyu : 12x22 cm - 80 sayfa
 
 
 
       
  MERSİN
Akdenizli

Yazar : Gündüz Mutluay
Fotoğraf : Haluk Özözlü
Yayın Evi : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Konusu : Mersin kent merkezi, mutfağı, Mersin’in Batısı, iklim, Bir deniz olarak Akdeniz başlıklı yazılar sonrasında Mersin İlçelerinden Akdeniz, Yenişehir, Toroslar, Mezitli, Tarsus, Çamyayla, Erdemli, Silifke, Mut, Aydıncık, Gülnar, Bozyazı, Anamur yazı ve fotoğraflarla geniş biçimde anlatılıyor. Carettalar-Foglar, Telefon Rehberi, Aktivitelere ayrılan bölüm kitapçığın son bölümünü oluşturuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : II. Baskı 2009
Kitabın Boyu : 12x22 cm – 250 sayfa
 
 
 
       
  ÜRGÜP GUIDE 2012

Editör : Faruk Özzengin
Fotoğraflar : Barış Terzioğlu, Foto Kral
Yayın Evi : Ürgüp Belediyesi Tanıtım Kitabı
Konusu : 36 adet siyah beyaz eski Ürgüp fotoğraflarıyla başlayan rehber, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış. Ürgüp tarihine geniş yer verilen rehberin coğrafya bölümünde peri bacalarının oluşumu anlatılıyor. Turistik köyler, kiliseler, vadiler, kaleler, evler, camiler fotoğraflarla gözler önüne seriliyor, rehber Ürgüp bağları, yöresel lezzetleri ile devam ediyor. Son bölümde yöresel edebiyat, hediyelik el sanatları bebekler, halı dokumacılığı haritalar son bölümde bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 12x21,5 cm - 196 sayfa
 
 
 
       
  ORTAHİSAR GUIDE

Editör : Ali Kurt
Fotoğraflar : Ali Kurt, Nurettin Mantar
Konusu : Ortahisar Belediyesinin Kültür ve Turizm Hizmeti Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış. Ortahisar tarihi, iklimi, Jeolojik ve Morfolojik yapı, eski mimari, kaleler, vadiler, kiliseler, camiler, Ortahisar’da depoculuğun tarihi, Ortahisar kültürü, halıcılık, oniks işlemeciliği, bağcılık ve tarım, iz bırakanlar, ulaşım ve harita kitapçıkta yer alan bölümler.
Kitabın Boyu : 12x21,5 cm 98 sayfa
 
 
 
       
  UÇHİSAR
Guide 2012

Yazı ve Fotoğraflar : Özge Enderoğlu Akkuyu
Yayın Evi : Uçhisar Belediyesi
Konusu : Tanıtım rehberinde Uçhisar tarihi, bitki dokusu, jeolojik yapı, kaleler, camiler, evlerden oluşan doğal değerler, güvercinlikler, Kültürel yapı, oniks işlemeciliği, İz bırakan önemli şahsiyetler var. Son bölüm tarım yöresel lezzetler, Ulaşım, haritalar ve Uçhisar albümünü oluşturan fotoğraflara ayrılmış.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 14,5x21 cm – 130 sayfa
 
 
 
       
  CAPPADOCİA
Outdoor Sports Guide

Yayın Evi : Kapadokya Turizm Altyapı Hizmet Birliği (KAPHİB) 0(384) 215 10 11
Konusu : İngilizce olarak hazırlanan arazi sporlarına ayrılan kitapçıkta başta yürüyüş yapanlara yol gösterecek şekilde vadiler, krokileriyle anlatılıyor. Cross bisiklet, balon gezileri, at safari turları, karavan ve kamping, golf, dağcılık, kaya tırmanma, kayak, ATV safari, jeep safari, moto safari, rafting, snowboarding, yön bulmaca gibi sporların yapılabileceği parkurlar, gerekli araç gereçler ve rehber bilgiler yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2011
Kitabın Boyu : 11x21,5 cm – 170 sayfa
 
 
 
       
  ÖDEMİŞ 2008
Küçük Menderes Havzası

Editör : Serdar Vardar
Yayın Evi : Ödemiş Belediyesi Kültür Hizmeti Tel 0(232) 544 90 97
Konusu : Türkçe ve İngilizce hazırlanan tanıtım rehberi, genel bilgiler, kadın el sanatları pazarı, yöresel yemekler, Ödemiş tarihi arastası, tarihi değerler, Ödemiş Müzesi, İ. Hakkı Ayvaz kent Müzesi, Bedia Akartürk sanat müzesi, Ödemiş 125. Yıl kültürpark, geleneksel oyunlar yarışlar, keyifli tatiller, süs bitkileri ve fidancılık, doğa ve turizm, Küçük Menderes yeryüzü şekilleri başlıkları altında ilçenin sahip olduğu değerler anlatılıyor. Rehberin Ödemiş çevresi bölümünde ise Birgi, Bozdağ, Gölcük, Bademli, yaylalar ve küçük Menderes havzası turizm haritası ile doğa kültür haritasına yer veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Boyu : 12x22 cm - 86 sayfa
 
 
 
       
  ISPARTA 2011
Türkiye’nin Bahçesi

Yazar : Abdullah Kılıç
Fotoğraflar : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi
Yayın Evi : T.C. Isparta Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0246 223 27 98
Konusu : Isparta, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkîkaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli tanıtımlarının yanı sıra Doğa ve Alternatif Turizm imkânlarına geniş yer veriliyor. Rehberin son bölümünde Isparta Mutfağı yemek çeşitleri ile Isparta tur programlarından günübirlik, 2-3-4-5 günlük Isparta ve Eğirdir konaklamalı çevre gezi programları sergileniyor. Aydınlatıcı ve tüm ihtiyaçlara cevap niteliği taşıyan rehber, lüzumlu telefonlar ile bitiyor.
Yayına Çıkış Tarihi : III. Baskı 2011
Kitabın Boyu : 12x22 cm - 220 sayfa
 
 
 
       
  MARMARİS MARTAB

Yazarlar : Sedat Kirt, İsmet Kamil Öner, Atilla Küçükala
Fotoğraflar : Kadir Can, Ekin Grubu arşivi, Marmaris Belediyesi arşivi, Milli Parklar arşivi, İsmet Kamil Öner
Yayın Evi : MARTAB Marmaris Turizm Birliği Tel: 0(252) 413 44 30
Konusu : Tarihten bugüne Marmaris, Kent Merkezi, Marmaris yakınlarında, Marmaris’ten Bozburun’a, Marmaris Rehberi başlıkları altında İlçenin tanıtımı yapılıyor, alternatif sporlar ve günübirlik gezi programları içinde rotalar, gezilip görülecek yerler anlatılıyor.
Kitabın Boyu : 12,5x22cm – 170 sayfa
 
 
 
       
  ARTVİN 2012

Fotoğraflar : Zafer Güngüt, Süleyman İnal, Artvin İl Kültür Turizm Müdürlüğü arşivi
Yayın Evi : Artvin Valiliği Tel no: 0(466) 212 10 08
Konusu : Artvin tanıtım kitapçığında, Merkez, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli ilçeleri haritalar, fotoğraf ve rehber bilgiler eşliğinde anlatılıyor. Kitapçık lüzumlu telefonlar rehberi ile bitiyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 12x22 cm – 98 sayfa
 
 
 
       
  TARSUS
Tarihin Başkenti

Yazar : Hakan Erkul
Fotoğraflar : Murat Ersin Yılık, Ersoy Yalçın, Seçil Sancaktar, Turgut İçgören, Selami Türk, Rıfat Gürbüz, Mehmet Selen, Nihat San, Sabri Temizgönül
Yayın Evi : Tarsus Belediyesi Kültür Hizmeti
Konusu : Tarsus, Efsaneler, Turistik yerler, Tarsus Mutfağı, konaklama, restoran adreslerinin yer aldığı rehberde ilin gezilip görülecek değerleri sergileniyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 10,5x20 cm – 146 sayfa
 
 
 
       
  ESKİŞEHİR 2011

Editör : Editor Murat Küçük
Yayın Evi : Eskişehir Valiliği
Konusu : Eşkişehir’in sanayi, sanat, eğitim şehri olduğu vurgulanan rehber kitapçıkta Odunpazarı ve çevresi, Porsuk ve çevresi değişimleri geniş biçimde haritalarla desteklenerek anlatılıyor. Sivrihisar, Seyitgazi, Kümbet, Han, Yazılıkaya ve çevresine yer veriliyor. Yeşil alanlar, parklar, festival ve yerel etkinlikler, doğa ve spor etkinlikleri, yabanıl hayat, hamamlar, kaplıcalar, ılıcalar, müzeler, yer altı zenginlikleri kitapçıkta bulunuyor. Son bölüm Eskişehir’de nerede eğlenilir, nerede kalınır, ne yenir, nerede yenir, ne alınır, ulaşım bilgileri bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : III. Baskı Haziran 2011
Kitabın Boyu : 11,5x21 cm 274 sayfa
 
 
 
       
  GİRESUN 2012

Yayın Evi : İl Kültür Turizm Müdürlüğü 0 (454) 215 71 94
Konusu : Giresun ili turizm rehberinde foto safari, yayla turizmi, doğa turizmi, kültür turizmi, tarih turizmi, inanç turizmi, gastronomi turizmi, deniz turizmi, ne yenir, nerede kalınır, kafe ve pastaneler, alışveriş, önemli telefonlar bölümleri bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2012
Kitabın Boyu : 12x21,5 cm 158 sayfa
 
 
 
       
  İSTANBUL RUMLARINDAN YEMEK TARİFLERİ
Masal Yıllarımın Mutfağı

Yazar : Sula Bozis
Editör : Filiz Özdem
Yayın Evi : Yapı Kredi Yayınları lezzet Kitapları Tel no: 0(212) 252 47 00
Konusu : Yazar kitabına Masal Yıllarımın Mutfağı ifadesiyle 30 sayfa boyunca siyah beyaz örnek fotoğraflarla süslediği gençlik yıllarını anlatarak başlamış. Salata ve Meze Çeşitlemesi, Zeytinyağlı Yemekler, Balıklar, Tavuk ve Et Yemekleri, Börekler, Çorbalar, Kaşık Tatlıları, Tatlılar ve Çörekler ana başlıkları altında 119 çeşit yemek tarifine yer vermiş. Kitapta 20 tane de renkli yemek fotoğrafı bulunuyor. Çeşitler arasında Şamfıstıklı tarator, domates köftesi, yumurta dolması gibi 18 meze, zeytinyağlı güveç türlüsü, taze soğanlı zeytinyağlı enginar gibi 12 zeytinyağlı, midye salması, uskumru şiş, palamut pilakisi, mürekkep soslu mürekkep balığı, kalamarlı pilav gibi deniz ürünleri içeren tarifler bulunuyor. Tavuk ve et yemekleri arasında tavuk dolması, dalak dolması, kuru erikli kuzu, horoz güveci, patlıcanlı bıldırcın, istifado, çulluk salmi, papaz yahnisi, patlıcanlı köfte, pırasalı börek ve kaşık tatlıları kekler, çöreklerin malzeme ve yapılışları tarif ediliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : I. Baskı Şubat 2012, II. Baskı Haziran 2012
Kitabın Boyu : 17x25,5 cm - 140 Sayfa
Fiyatı : 18 TL iskonto ile 14,5 TL den satılıyor.
Kitabın Özellikleri : Ciltli kapak, kaliteli kâğıt
 
 
 
       
  HAYAT
Yüzyılın en rock dolu Hayat’ı

Yazar : Keith Richards
Çeviren : Elif Kolcuoğlu
Yayın Evi : Pegasus Yayınevi
Konusu : “Her zevki tatmış, kendine hiçbir şeyi yasaklamamış ve bunun bedelini ödememiş bir adam. The Rolling Stones’un efsanevi gitaristinin çalkantılı hayatı”. “Müzikten Mick’e, uyuşturucudan ölümlere. Çok rahat okunan anılarında, Richards hiçbir şeyi anlatmaktan çekinmemiş”. “Rock dünyası uzun zamandır bu kadar samimi ve bu denli önemli bir anı kitabı çıkarmamıştı. Kitabın sesi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde karanlık lorda ait. Hırıltılı, dünyevi ve kara mizah dolu” .New Yorker, Sunday Times, Washington Post, kitap için bu ifadeleri kullanmışlar.
Yayına Çıkış Tarihi : 18 Şubat 2013
Kitabın Boyu : 624 Sayfa
Fiyatı : 29.50 TL
 
 
 
       
  GÜNDÜZ AĞDA GECE BARDA

Yazar : Arzu Mutlu
Yayın Evi : KAFEKÜLTÜR Yayıncılık/H.E.İ.D.İ
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2013
Konusu : Yazar romanında anlatmak istedikleri şöyle özetliyor. H hayalindeki erkeğe sahip olman için kaç kadın birden olman gerekir? Bir erkeğe kaç kadın yeter? Ya bir kadına kaç erkek? Romanın kahramanı Arzu, doyumsuz erkekler için müthiş bir keşifte bulunarak âşık olduğu erkeği mutluluk ve tutku kıskacına yavaş yavaş sürüklüyor. Arzu’nun aşk sanatında ulaştığı bu zirve bütün kadınlara örnek olacak nitelikte. Aynı kadında erkeğin en çok elde etmeyi istediği üç kadın nasıl bir anda var olabilir? “GÜNDÜZ AĞDA GECE BARDA”da Arzu Mutlu, bu edebi buluşunu uyguladığı kadına kendi adını verirken bu imkânsız soruyu da romanıyla cevaplıyor: “Olur olur, bal gibi olur! Bir kadın aynı anda üç kadın birden olabilir!”
Kitabın Boyu : 12x19 cm - 252 sayfa
Fiyatı : 20.00 TL
 
 
 
       
  KADINLAR YANLIŞ BİLİYOR

Yazar : Arzu Mutlu
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2013
Yayın Evi : KAFEKÜLTÜR Yayıncılık/H.E.İ.D.İ
Konusu : Sözlük kategorisinde ki kitap özeti şu şekilde verilmiş. Arzu Mutlu, kadınlığın bütün tabu, paradigma, argüman ve paternleriyle hesaplaşıyor. Yahu ne paterni? Ne paradigması? Ne argümanı? Ne tabusu? Oyun mu oynuyoruz burada? Hayır. Oyun bozuyoruz. Kadınlar... Biz, şimdiye kadar hep başkalarının tarifleriyle yaşadık, yaşandık. Bütün bu saçmalıklarla yaşlanmadan bir de benden dinleyin neymiş bunlar... Kadınlar, dinleyin bu cızırtıyı: Her şeyi yanlış biliyorsunuz. Kitaptan bazı "satır arası" maddeler: Âdet, Ağda, Bekâret, Eskort, Eski Koca, Fantezi, Göğüs, Hamam, Jartiyer, Kızlık zarı, Mastürbasyon, Metres, Orgazm, Pezevenk, Regl, Sutyen, Tüpçü, Uzunluk, Vajinismus, Zenne
Kitabın Boyu : 12x19 cm - 160 sayfa
Fiyatı : 15,00 TL
 
 
 
       
  EN İYİ ARKADAŞIM BİR UZAYLI

Yazar : E.Murat Yığcı
Yayın Evi : Carette Kitap Tel no: 0(212)231 29 43
Konusu : Çocuk Fantastik Öykü kategorisindeki kitap, Caretta Kitap’ın kurucu ortağı, gazeteci - akademisyen E.Murat Yığcı tarafından kızına ithafen yazılan öykü. E.Murat Yığcı’nın kızı Defne ve kardeşi Zeynep Yığcı’nın oğlu Burak’ın yer aldığı fantastik bir uzay macerasını anlatıyor. Yığcı, aile içerisindeki diyaloglar ve küçük kızına anlattığı masallardan yola çıkarak yazdığı kitabında neşeli danslar ve leziz tariflerle uzaylıları etkilemenin sırrını da anlatıyor. Marina Puzyrenko imzalı renkli ve eğlenceli çizimlerle çocukların ilgisini çekecek olan “Annemle Babama Söylemeyin En İyi Arkadaşım Bir Uzaylı”, bütün anne ve babaların, çocuğuna okumak ya da okutturmak isteyeceği keyifli bir öykü… Kitabın tanıtım metninden: “Benim adım Defne. Kuzenim Burak ve ben çok heyecanlıyız. Çünkü uzaylılara mesaj gönderdik ve bizimle iletişim kurmalarını istedik.” Defne ve Burak’ın uzaylılarla eğlence dolu maceraları sizi uzayın derinliklerine sürükleyecek… Siz de Defne’yle Burak’ın uzay gemisiyle çıktıkları inanılmaz yolculuğa, uzaylılarla katıldıkları muhteşem dans partisine, heyecanın doruklarda olduğu yüzme yarışına ve uzayın derinliklerinde gerçekleştirdikleri kurtarma planlarına katılın!
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2013
Kitabın Boyu : 23.5x26,5 - 56 Sayfa
Fiyatı : 24 TL
 
 
 
       
  EN GÜZEL ANTEP EV YEMEKLERİ

Yazar : Şükran Sargın
Yayın Evi : Hayykitap
Konusu : Mutfak Kültürü - Yemek Tarifleri konulu yöresel yemek kitabı içinde bulunan başlıklar şöyle sıralanıyor. Antep mutfağına dair, Antep mutfağında isimler, Çorbalar (Şorbalar), Salatalar, Piyazlar (Peyvazlar), Cacıklar, Ekşililer ve Soğuk Turşular, Pilavlar (Pilovlar), Köfteler (Küfdeler), Dolma ve Sarmalar, Yoğurtlu Yemekler, Etli Sebze Yemekleri, Etsiz Sebze Yemekleri, Fırın Yemekleri, Et Yemekleri, Kebaplar, Ekmek ve Börekler, Hafif Yemekler, Tatlılar, Atıştırmalıklar, Reçeller, İçecekler, Kış Hazırlıkları. Antepli kadınların nesilden nesile gelen mutfak sırlarının verildiği bu kitapta sadece tarif vermekle kalmıyor, Anteplilerin binyıllık mutfak birikimini de aktarıyor. Hangi yemeğin hangi durumda pişirildiğini, yanına neyin yakıştığını, mevsimlerle değişen yemek çeşitlerini anlatıyor. Antepli kadınlar gibi dolma yapmanın, yoğurdu pütürsüz pişirmenin, naneli yağı yemyeşil hazırlamanın püf noktalarını veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mayıs 2013
Kitabın Boyu : 15,5 x 23 cm – 390 Sayfa
Fiyatı : 25 TL
 
 
 
       
  İLBER ORTAYLI
SEYAHATNAMESİ

Yazar : İlber Oltaylı
Yayın Evi : Timas Yayınları Tel No: 0212 511 24 24
Konusu : Bir tarihçinin gezi notları başlığı ile sunulan “Seyahatname” de ünlü tarihçinin Suriye. Ürdün notları. İsrail Hayfa. İran, Tahran, Tebriz, İsfahan. Azerbeycan Bakü. Rusya Moskova, Leningrat, Çarların Simbirsk’i Sovyetlerin Ulyanovsk’u, Özbekistan İstikbali parlak ülke, Tuna, İmparatorlukların altın kemeri. Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Tiran. Sırbistan, Karlofçanın ardında bıraktıkları, Belgrat. Karadağ, Kosova, Prizren. Macaristan, Budapeşte. Romanya, Transilvanya. Eski Avusturya, Yunanistan, Krizdeki Yunanistan’da festival, Selanik, Ege Adaları, Meis Adası. İtalya, İtalya tarihinin en zengin bölgesi, Roma, Otranto, Venedik, Venedik’te ayrılık şarkıları. Malta, Büyük tarihli küçük ada. İspanya, Elhamra, Endülüs’ün değişen talihi, Barselona. Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Hint Seyahatnamesi. Japonya, Japonya’da porselen turu. Singapur, Müzeler Dünyasından başlıkları altında topladığı izlenimleri yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mayıs 2013
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm - 304 Sayfa
Fiyatı : 17.50 TL
 
 
 
       
  FENERBAHÇE KOCAMIN YAKASINI BIRAK

Yazar : Yasemin Candemir
Yayın Evi : Yayınevi: Denizler Kitabevi Tel: 0212 249 88 93
Konusu : Yazar Anlatı-Mizah türü kitabında“Bizim ev maç günleri okyanusta fırtınaya yakalanmış bir tekne gibi” diyor. Bu yazın ellerden düşmeyecek kitabı Fenerbahçe Kocamın Yakasını Bırak’ta da sadece bunu, yani Fenerbahçe’ye adanmış bir hayatı, aileyi anlatıyor. Her gün evini temizlerken, yemek yaparken çekirdek ailesi için değil, Aziz Yıldırım dâhil tüm Fenerbahçeliler için de çalışıyor. “Evimin başköşesindeler genellikle, ne yapsam kurtulamam, alıştım böyle yaşamaya” diyor. Candemir, kitapta sadece eşini değil, Fenerbahçe aşkı ile yaşayan diğer fanatik arkadaşlarını, fanatik kadınları da anlatıyor. En çok etkilendikleri, yara aldıkları döneme, Fenerbahçe’nin ceza aldığı, Aziz Yıldırım’ın cezaevinde kaldığı zamanlara da geniş yer veriyor. Fenerbahçe ile yaşadıkları hayatı, aksiyonu bol polisiye bir filme benzetiyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Temmuz 2013
Kitabın Boyu : 14x20 cm. - 112 sayfa
 
 
 
       
  TÜRKİYE’NİN KÖFTELERİ

Derleyen : Osman Serim
Fotoğraflar : Can Cömert
Yayın Evi : Medya İletişim
Konusu : “Mutlu Mutfaklar” fikri ile yola çıkan Fairy, bu kez Yiyecek İçecek Danışmanı Osman Serim ile birlikte bir kısmı anonim bir kısmı yöresel özellikler taşıyan Türkiye’nin 7 bölgesine ait 50’ye yakın köfte tarifini fotoğraflarıyla beraber “Türkiye’nin Köfteleri” kitabında buluşturdu. Fotoğraflardan tasarımına kadar profesyonel bir ekip tarafından titizlikle hazırlanan “Türkiye’nin Köfteleri” kitabı, Türkiye’nin köfte envanteri niteliği taşıyor. Akdeniz’in Antalya Şiş Köftesi’nden Doğu Anadolu’nun Abdigor Köftesi’ne, Ege’nin İnegöl Köftesi’nden Güneydoğu Anadolu’nun Fellah Köftesi’ne, İç Anadolu’nun Afyon Sucuk Köftesi’nden Karadeniz’in Akçaabat ve Marmara’nın Tekirdağ Köftesi’ne kadar yapımı kolay malzemesi makul fiyatlı, üstelik çok lezzetli bir yemek kategorisi oluşturan kitaptaki 50’ye yakın yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Temmuz 2013
Kitabın Boyu : 20x24 cm – 120 Sayfa
Kitabın Özellikleri : Fairy prestij yayınlarından olan kitap ciltli lüks kağıda basılmış, ücretle satılmıyor.
 
 
 
       
  YOKUŞ YUKARI

Yazar : Süleyman Arat
Yayın Evi : Destek Yayınevi tel:0(212) 252 22 42
Konusu : Hürriyet Gazetesine gerçek anlamda foto muhabiri olarak son katılan Süleyman Arat,30 yıllık gazeteciliğinde yaşadıklarını, izlenimlerini topladığı kitabının arka sayfasında konuyu şöyle özetlemiş. Bu kitap, 1982-2013 arasında, 30 küsur yıllık gazetecilik yaşantımdan kesitler sunuyor. Sözünü ettiğim olayların bazısını belki duymuş, okumuş olabilirsiniz bir yerlerde. Benim burada yaptığım, bilindiği sanılan bu olayların perde arkasını, satır arasını yazmak, duyulmamış ayrıntıları nakletmek. Bazen şaşkınlığa düşecek, bazen kahkahalar atacaksınız. Ama 4 yıllık emeğimin ürünü olan bu kitabı okurken şöyle ya da böyle elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Kenan Evren, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Aziz Nesin, Türkan Saylan, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan'la yaşadığım, pek kimsenin bilmediği detayları; Kosova, Bosna Hersek, Kuzey Irak gibi savaş bölgelerinde, Gazi Mahallesi olaylarında, Amerika, Afrika, Uzakdoğu seyahatlerinde geçirdiğim sıcak saatleri, Hac gezimi, deprem günleri yaşananları; Türkan Şoray, Tarkan, Hülya Avşar gibi birçok ünlü sanatçının hiç bilmediğiniz yönlerini, Lefter Küçükandonyadis, Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Alex de Souza, Aragones, Fatih Terim, Hakan Şükür'le paylaştığımız ilginç olayların detaylarını, bazı maçların bilinmeyenlerini bulacaksınız. Keyifli okumalar.
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2013
Kitabın Boyu : 14x21 cm - 488 sayfa
Fiyatı : 25.00 TL
 
 
 
       
  AHMET ÜMİT BEYOĞLU’NUN EN GÜZEL ABİSİ

Yazar : Ahmet Ümit
Yayın Evi : Everest Yayınları Tel:0(212) 513 34 20
Konusu : Yılbaşı Gecesi İşlenen Bir Cinayet Tarlabaşı’nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışlıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururların kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyeti ni korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul’un en gözde yeri olan Beyoğlu’nun hazin hikayesi. Karanlık soğuk hava iyice ağarlaşan bir karanlık. Uzaklardan şarkılar geliyor kulağına, neşeli kadın çığlıkları, ayarını yitirmiş sarhoş naraları, biri küfrediyor belki ana avrat, belki ağlıyor biri hıçkıra hıçkıra, belki biri sessizce ölüyor bu gürültünün, bu hengâmenin ortasında. Umurunda değil. Hepsinden sıyrılmış, sadece öfke… Nereye gittiğini bilmeden yürüyor. Nefret tarafından kuşatılmış olarak. Kıskançlık denen o canavar, çelikten pençesine almış yüreğini, habire sıkıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 1: Baskı Ekim 2013
Kitabın Boyu : 14x23 cm. - 412 Sayfa
Fiyatı : 20.00 TL
 
 
 
       
  BAFA GÖLÜ BOULDERİNG

Yazar : Zorbey Aktuyun
Konusu : Türkiye’nin Gizli Hazinesi: Tırmanış Kayaları Doğa sporu tutkunları ya da arayışında olanlar için rehber niteliğinde bir kitap piyasaya çıktı. Milli kaya tırmanışçısı Zorbey Aktuyun tarafından “Bafa Gölü Bouldering” adıyla hazırlanan kitap, alternatif sporlar arasında yer alan, kaya tırmanışı olarak bilinen bouldering sporuna ilişkin bilgileri ve Türkiye’nin bu alanda gizli kalmış bir kaya cenneti olan Bafa Gölü’nü anlatıyor. Başlangıç olarak, kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi olan Bafa Gölü’nü işleyen Aktuyun, bu bölgedeki kayalar üzerinde ilk defa açtığı rotalarla bu sporun meraklılarına yol gösterici oluyor. Kitap İstanbul’da Boulder Istanbul, Antalya Geyikbayırı Bölgesi’nde Climbers Garden, Josito Guesthouse Camp, Rido Campsite, Olimpos’ta Kadirin Ağaçevleri, İzmir’de İzmir Dağ Evi, Bafa’da ise Bafa Karia Pansiyon’da tırmanış severlere satışa sunuluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2013
Kitabın Boyu : 15x21 cm - 208 sayfa
Fiyatı : 35.00 TL
Kitabın Özellikleri : 4 renk, 1. Kalite kuşe kağıt baskılıdır.
 
 
 
       
  YEMEZLER

Yazar : Dr. Yavuz Dizdar
Yayın Evi : Hayykitap
Konusu : Çok değil, olsa olsa otuz yıl kadar önce hayatımızda “bozulabilen” gıdalar vardı. Çürük yumurtanın berbat koktuğunu, günlük sütün fazla bekletilince kesildiğini, tavuğun tencerede bir-bir buçuk saatten önce haşlanmadığını bilirdik. O zamanlar yoğurt dayanıklı beyaz eşya gibi değildi, ekşirdi. Oysa şimdi... Market rafları ve buzdolapları isteseniz de bozulmayan yumurtalar, ekşimeyen yoğurt, bozulmayan UHT süt, yirmi dakikada pişiveren piliçlerle dolu. Endüstri, insanın mikrop fobisini sonuna kadar kullanarak steril gıdalar üretmeyi başardı ve bunu yaparken Batı bilimini de arkasına aldı, dolayısıyla hiç kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. Sonuçta bilim destek verince, bilimsel çalışma verileri ortaya konunca akan sular durur. Buna karşılık, gıdaların değişen (ve fakirleşen) içeriğiyle değişen (ve artan) hastalık profili arasında sıkı bir bağlantı olabileceği üzerinde duran; gıda niyetine tükettiğimiz, doğal içeriğini tamamen yitirmiş, raf ömrü yıllarca bozulmayacak denli uzun olan ürünlerin yarattığı riski irdeleyen olmadı.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2013
Kitabın Boyu : 15,5 x 23 cm - 304 Sayfa
Fiyatı : 22 TL
 
 
 
       
  LOVE STAR

Yazar : Andri Snær Magnason
Çeviren : Ersel Kayaoğlu
Yayın Evi : Final Kültür Yayınları
Konusu : Paranın tüm değerlerden üstün olduğu bir dünya düşünün. En yakın arkadaşınızın sohbet sırasında size gizlice bir ürünün reklamını yaptığını gözünüzün önüne getirin ya da komşunuzun faturalarını ödeyebilmek için her sabah yolunuza çıkıp size iltifat ettiğini. Gelişiminden memnun olmadığınız çocuğunuzu yedeğiyle değiştirebildiğinizi, ölen yakınınızın bir roketle gökyüzüne fırlatılıp bir yıldız gibi kaydığına şahit olabildiğinizi, tüm bunları mümkün kılan büyük şirketin kimi seveceğinize bile sizin adınıza karar verdiğini düşünün. Ve böylesine sahte bir dünyada hâlâ delicesine âşık olabilecek kadar insan kaldığınızı… İndridi ve Sigridur’un mutlu hayatı, LoveStar şirketler grubunun aşktan sorumlu kolu inLOVE’dan aldıkları bir mektupla kâbusa döner. Yapılan hesaplamaya göre Sigridur’un gerçek aşkı İndridi değil, bir başkasıdır ve Sigridur’un onunla eşleştirilmek üzere İzlanda’nın kuzeyindeki merkeze gitmesi gerekmektedir. İki sevgili, aşkları uğruna her şeyi göze alarak mücadele etmeye, inLOVE da işi şansa bırakmamaya kararlıdır. Bu sırada şirketin kurucusu LoveStar ise, insanlığın kaderini belirleyecek müthiş bir keşfin, Tanrı’yı bulmanın peşindedir.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2013
Kitabın Boyu : Ebat: 12,5x19,5 cm - Sayfa Sayısı:328
Fiyatı : Fiyat: 20,00 TL
Kitabın Özellikleri : Özgün Dil: İzlandaca Dünya Edebiyatı türünde
 
 
 
       
  SEN NEREYE BEN ORAYA

Yazar : Heather Davis
Çeviren : Işıl Ertaş Şentürk
Yayın Evi : Final Kültür Sanat Yayınları
Konusu : On yedi yaşındaki Holly, erkek arkadaşı Rob’u korkunç bir araba kazasında kaybettikten sonra, zaten yeterince zor olan yaşamına eklenen yeni sorunlar ve sorumluluklarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Annesi yeterince para kazanabilmek için iki işte birden çalıştığından, Holly bir yandan küçük kız kardeşi Lena’ya, bir yandan da Alzheimer hastası büyükbabası Aldo’ya bakmakla ve okula gitmekle yükümlüdür. Gündelik yaşamının koşuşturmacasında, Rob’un hayaletinin her an kendisini izlemekte olduğunun farkında değildir. Ancak Büyükbaba Aldo, bir şekilde Rob ile iletişim kurabilmekte, bu genç adamın yaşamı ve ölümüne dair sis perdesini kaldırmaya uğraşmaktadır. Diğer taraftan, Rob’un en yakın arkadaşı Jason da Holly ile yakınlaşmanın yollarını aramaktadır. İki gencin arasındaki yakınlaşmanın nereye varacağını bazen merak, bazen kızgınlıkla izleyen Rob, eski kız arkadaşı ile en yakın dostunun arasında doğabilecek aşk karşısında çaresizdir.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2013
Kitabın Boyu : 125 x 195 - Sayfa Sayısı: 368
Fiyatı : 23,00 TL
 
 
 
       
  HASTA ETMEYİN ADAMI

Yazar : Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Yayın Evi : Hayykitap Hasan Söylemez - 0212 352 00 50
Konusu : Hastalıklar artıyor. Gıda zannederek yiyip içtiklerimiz bizi daha çocuk yaşta zehirlemeye başlıyor. Tıp ise üç maymunu oynuyor, duymuyor, görmüyor, uyarmıyor. Bugün tıbbın en büyük marifeti, “kontrole git bakalım, neren hastalanmış” demek. O büyük an gelip de hastalandığımızda büyük bir sevinçle üzerimize atılıyor. Testler, tahliller, MR’lar, ilaçlar, cihazlar, ameliyatlar… ‘Vahşi tıp’ ve ‘sağlıksız gıda endüstrisi’ ortak çıkarlar doğrultusunda adeta sırt sırta vermiş ‘müşteri’ bekliyor! Allah’tan, modern tıbbın robotu olmamış, ‘şefkatli’ hekimlerimiz de var. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta bu kitabında peynir ekmek gibi tükettiğimiz gündelik zehirleri ifşa ediyor. Margarin firmasıyla kol kola kampanya düzenleyen derneklerin ipliğini pazara çıkarıyor. İlaç ve gıda şirketlerinin adamı olmuş sözde otoritelerin kulağını çekiyor! Uluslararası tıp yayınlarını yakından takip eden yazar, dünyada neler olup bittiğini, çıkarmamız gereken dersleri de anlatıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2013
Kitabın Boyu : 13,5 x 19,5 cm - Sayfa sayısı: 208
Fiyatı : 14.00 TL
 
 
 
       
  OSMANLI’DA SPORTİF ATICILIK
OSMANLIDA NİŞANTAŞLARI

Yazar : M. Şinasi Acar
Yayın Evi : YEM Yayın
Konusu : Osmanlı’nın tarih, toplum, spor ve mimarlık yaşamından kesitler sunan kitap iki bölümden oluşuyor: Birinci bölüm okçulukla ilgili olup üç kısımdan ibaret. Birinci kısımda Osmanlı yay ve okları anlatılıyor. İkinci kısımda bir yaycı ustasının “tereke”sinden (miras tutanağından) hareketle yay yapımına ilişkin bilgiler aktarılıyor. Üçüncü kısım, Okmeydanı’ndaki günümüze ulaşabilen taşlarla ilgili. Kitabın ikinci bölümünde ise tüfekle atıcılığa ilişkin olup iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda Osmanlı tüfekleri anlatılıyor. İkinci kısım, Okmeydanı dışındaki nişan taşlarıyla ilgili. Top, topuz ve lobut atışıyla ilgili birer taş da bu kısma dâhil edilmiş. Her iki bölümün sonuna da, arayanlara kolaylık sağlamak amacıyla, taşların nerede bulunduğunu gösteren ayrıntılı birer harita eklenmiş.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2013
Kitabın Boyu : 19,5x27 cm - 270 sayfa,
Kitabın Özellikleri : 500’e yakın renkli fotoğraf, minyatür ve gravür, ciltli, sıvama sert kapak.
 
 
 
       
  TÜRKİYE’NİN ANTİK KENTLERİ

Yazar : Yaşar Yılmaz
Yayın Evi : Yem Yayın
Konusu : Anadolu’da ve Trakya’da bulunan 118 antik kent sekiz bölgede alfabetik sırayla tanıtılıyor. Türkçe ve İngilizce iki ayrı kitap olarak hazırlanan rehberde yer alan antik kentler, yerli-yabancı tarih ve arkeoloji meraklılarına kısa, öz ama doyurucu metinler, özgün fotoğraflar, güncel karayolları haritaları ve yol tarifleri eşliğinde sunuluyor... “Marmara” bölgesi ile başlayan kitaplarda Ege bölgesi “Ege”, “İç Ege”, Güneybatı Ege”; Akdeniz bölgesi “Batı Akdeniz”, “Orta Akdeniz”, “Doğu Akdeniz” olarak üçer bölüme ayrılırken, “İç Anadolu-Batı Karadeniz” sekizinci bölgeyi oluşturuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Ocak 2014, İstanbul
Kitabın Boyu : 11,5x21,5 cm, 196 sayfa
Kitabın Özellikleri : Karton kapak 500’e yakın fotoğraf Türkçe - İngilizce ayrı baskılar