ESKİŞEHİR REHBERİ

Yayın Evi : Eskişehir Valiliği
Konusu : Eskişehir Rehberinde il ve çevresi beş bölümde incelenerek tanıtılıyor. Özenle hazırlanmış oldukça tatminkar olan rehberde Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir, Eskişehir’in Manevi Değerleri, Tarih Sayfalarında Eskişehir, Sivrihisar, Seyitgazi, Kümbet, Han, Yazılıkaya ve çevreleri, Eskişehir’de Hayat, Eskişehir’de Mekan gibi bölümler var. Konaklama seçenekleri, nerede ne yenir, Lüle Taşı ve alışveriş, yöresel yemekler ve yaşamadan dönmeyin notu ile Eskişehir’de yapılması gerekenler yer alıyor. Katlanır karton ön arka kapaklar içinde Kent Ulaşımı ve Turistik İl Haritaları bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Ocak 2015
Kitabın Boyu : 11,5x21 cm – 308 Sayfa
 
 
 
       
  AĞRI

Yayın Evi : Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tel: 0(472) 215 32 17
Fotoğraflar : Ali İhsan Öztürk, Mukadder Yardımcıel, Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi
Konusu : Tarih, Coğrafya, İklim, Kentin Tarihi ve Kültürel Değerleri, başta İshakpaşa Sarayı olmak üzere tüm tarihi değerleri, Nuh’un Kayıp Kenti, Doğa ve Aktivite, Yöresel özellikler, Ulaşım, Konaklama, Ne alınır konularına cevap niteliğinde hazırlanmış rehber.
Yayına Çıkış Tarihi : 2014
Kitabın Boyu : 10,5x21,5 cm - 56 Sayfa
 
 
 
       
  BİLECİK'TE KUVA-İ MİLLİYE

Editör : Mehmet Kocabıçak
Hazırlayanlar : Faruk Öksüz, Hüseyin Akbaş
Yayın Evi : Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü faks: 0(228) 212 38 37
Konusu : Siyah Beyaz fotoğraflarla tarihe ışık tutan kitapta Birinci Dünya Savaşı ve Mondros Mütarekesi, Kuva-yı Milliye, Mehmet Nuri Efendi, Ankara Müftüsü Rıfat Efendinin Karşı Fetvası, Söğüt Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Kuruluşu, Bilecik ve çevresinde kurulan Kuva-yi Milliye Müfrezeleri, Mustafa Kemal Paşa’nın Telgrafı, Lefke (Osmaneli) Mülakatı, Fevzi (Çakmak) Paşa’nın Katılımı konu başlıklarıyla Bilecik’te Kuva-yi Milliye anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2015
Kitabın Boyu : 13x20 cm – 112 Sayfa
 
 
 
       
  DESTANLARLA BÜYÜK VELİ
ŞEYH EDEBALI

Editör : Mehmet Kocabıçak
Hazırlayanlar : Faruk Öksüz, Hüseyin Akbaş, Fatih Ertürk
Yayın Evi : Bilecik Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Konusu : Biyografik Roman niteliğinde ki kitapçıkta Şeyh Edebalı 13. YY da yaşamış olan İslam İlahiyatçısı, Din Bilgini, Ahi Şeyhi, Osmangazinin kayınbabası ve hocası, Orhan Gazi’nin dedesi, bir anlamda sonradan İmparatorluk olacak Osmanlı Devletinin kurucusu. Bin yıldan beri Anadolu’yu bazen kılıçla bazen kalemle vatan yapanlar şiirsel bir dille anlatılıyor. Son sayfalarda dokuz adet renkli Bilecik fotoğrafı yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Dördüncü baskı 2015
Kitabın Boyu : 13x20 cm – 120 Sayfa
 
 
 
       
  ŞANSINI DENE

Yazar : Jessica Sorensen
Çeviren : Fatma Zeynep Öztürk
Yayın Evi : PENA Yayınları 0(212) 368 83 00
Konusu : New York Times’ın en çok satan yazarlar listesinde yer alan Amerikalı yazar Jessica Sorensen’in kaleme aldığı ‘Şansını Dene’ karakterlerin yoğun sorunla boğuştuğu ve aşka kendilerini bıraktıkları bir duygusal hikayeyi aktarıyor. Geçmişiyle yüzleşmekten kaçan Kayden, güzeller güzeli Callie’nin arkadaşlığı, güveni ve sonunda ise aşkıyla hayata tutunmayı başarıyor. Sorensen’in akıcı dili ve yaşanan olayların gelişimiyle artan heyecan serinin diğer kitaplarını merakla beklemeye neden oluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 17 Şubat 2015
Kitabın Boyu : 352 Sayfa
Fiyatı : 24,00 TL
Kitabın Özellikleri : Roman Türü kitabın orijinal ismi "The Coincidence of Callie & Kayden"
 
 
 
       
  KIZLAR ARASINDA 2

Yazar : Caroline Plaisted
Çeviren : Funda Akkaya
Yayın Evi : PENA Yayınları
Konusu : 16 yaşındaki iki genç kız erkek arkadaşlarıyla ilişkilerini yürütmenin yollarını keşfederken aralarındaki dostluğu da korumaya çalışıyor.Beth ve Anna artık 16 yaşında ve her ikisinin de erkek arkadaşı var. Her şey yolunda gibi görünüyor ama gerçekten öyle mi? Beth için işler hiç de iyi gitmiyor. Erkek arkadaşının olması onun için harika bir durum ama erkek arkadaşını iyi tanıdığını düşünmüyor. Onun nasıl biri olduğunu bilmiyor. Ayrıca onu çok sık da görmüyor. Üstüne üstlük bir dergideki ilişkilerle ilgili bir anketi cevaplamaya başladığında Beth’in kafası daha da karışıyor.Yine çok eğlenceli Popüler kültürü bolca kullanan “Kızlar Arasında 2” da ilk kitabın yakaladığı mizah düzeyini sürdürüyor. Caroline Plaisted, bu kez kızların iç sesini daha çok dinleyerek onların karakterleri üzerinde daha fazla duruyor. Kişisel internet sitesinde ilhamını nasıl aldığını açıklayan Plaisted: “Çok meraklı biriyimdir. Sürekli neler olduğunu, kimlerin ne yaptığını, olayların nasıl sonuçlandığını bilmek isterim. Alışverişte, otobüste, trende başkalarının ne konuştuklarını dinlerim. Bunlar bazen hikayenin tamamı ya da hikayedeki olaylar için ilham verir” diyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Şubat 2015
Kitabın Boyu : 160 Sayfa
Fiyatı : 13.50 TL
 
 
 
       
  KEŞKE DEME

Yazar : Tülay Demir Oktay
Yayın Evi : İnkılâp Kitabevi Tel: 0(212) 496 11 12
Konusu : Özellikle sınavlara hazırlanırken ve meslek seçiminde gençlerin yeteneklerini nasıl değerlendirebileceklerini gösteren bu kitap, aileler ve öğretmenler için de değerli bir rehber olacak. Hepimizin hayata dair gerçekleri var! Aldığımız kararlarda çevresel faktörlerin etkisinde kalmak yerine kalp sesimizi dinleyip yeteneklerimizi göz önüne alsaydık yaşamımızda neler değişirdi? Anne ve babalar, çocuğunuzun ileride aynı kaygıları yaşamasını ister misiniz? Siz gençler ne istediğinizi biliyor musunuz? İstediğiniz şey gerçekten sizin hedefiniz mi? Yoksa başkasına ait bir hayal mi? Başarı konusunda yapabileceklerinizin ne kadar farkındasınız? Geleceğe yönelik kaygılar mı yaşıyorsunuz? Kendinizi tanıyor musunuz? Anneler, babalar, gençler ve eğitimciler, bu kitap sizlere ışık tutacak.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : Ebadı:13,5 X 19,5 - Sayfa: 240
 
 
 
       
  İLİŞKİSİ YOK

Yazar : Nurhan Demirel
Yayın Evi : İlgi Yayınları
Konusu : Sosyal medyanın ilişkilerimizi ve hayatımızı nasıl etkilediğini anlatan Demirel, kitabıyla okuyucularına adeta bir sosyal medya kullanım kılavuzu da sunuyor. “İlişkisi Yok” kitabında, sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve sosyal medyanın duygu dünyamızı nasıl etkilediği konusunda ilgi çekici başlıklar, Turgut Özalp’ın başarılı karikatürleri ile zenginleştirilmiş bir şekilde sunuluyor. KİTAPTAN BÖLÜMLER: Face Book ilişkileri nasıl etkiliyor? İlişki durumu açıklanmalı mı? Face Book ilişki durumları neler? Face Book çapkınları. Sevgiliyle ayrılmanın Face Book adabı. Eski sevgilimizle Face Book'da arkadaş kalmalı mıyız? İntikam alayım derken suç işlemeyin. Face Book psikolojimizi nasıl etkiliyor? Face Book kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
Fiyatı : 12 TL
 
 
 
       
  GÜLÜM

Yazar : Demet Altınyelekoğlu
Yayın Evi : İnkilap Kitapevi
Konusu : Birinci Dünya Savaşı tüm şiddetiyle sürerken Anzak Birlikleri, İngilizlere destek olmak için Gelibolu’da karaya çıkar ve kendilerine ait olmayan bir savaşın içinde, kendilerine ait olmayan bir nefreti dışarı vururla. Anzak Birliklerinde hemşire olarak görev yapan Helen’inse gözlerini zafer hırsı bürümüştür. Ancak savaşın kıyameti içinde, yaralı bir Türk subayını esir olarak hastane çadırına getirdiklerinde, Helen ne kalbine ne de aklına söz geçirebilecektir. Çevrelerini saran kan ve barut kokusuna rağmen Teğmen Suat ile Hemşire Helen, düşmanlığın içinde gizlenen en masum duygulardan birini, aşkı yaşayacaklardır. Nefretle de sulansa, toprağın daima sevgiye gebe olduğunu işte o zaman anlayacaktır ikisi de. Suat ile Helen, gencecik askerlerin canlarını siper ettikleri acımasız bir savaşın ortasında, kendilerini ümitsiz bir aşkın pençesinde bulurlar. Çünkü cephede filizlenen aşkların ilk şehitleri, kaybedilen ümitlerdir. Sydney’den Gelibolu’ya uzanan trajik bir aşkın hikâyesi Gülüm… Suat ile Helen’in hikâyesi… 1915’te bir çadır hastanesinde başlayıp okyanusları aşan, kalpleri sızlatan, dramatik bir sevdanın nefes nefese ve gözyaşlarıyla okuyacağınız hikâyesi.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,5x21,5 cm – 424 Sayfa
 
 
 
       
  SEPETİNE SIĞMAYAN KEŞİF

Yazar : Samantha Babington
Çeviren : Heves Berksu
Yayın Evi : Sayfa6 Yayınları
Konusu : Mutluluğa giden yolda rehberiniz olacak bir kişisel gelişim romanı… Sepetine Sığmayan Keşif Her gün mama kabına konan yemeği yiyip, pencerenin önündeki sepetinden dışarıdaki hayatı seyreden ve hayaller kuran kedi Keşif, bir gün papağan Pollyanna ile tanışır. Günlerinin aslında ne kadar monoton olduğunu fark ettiğinde üzülse de, hayallerinin gerçeğe dönüşebileceğini öğrenince çok heyecanlanır. Polly’nin rehberliğinde hayallerine adım adım yaklaşan Keşif’i bazı engeller yıldırmaya çalışacaktır: ERTELEME, KORKU, PİŞMANLIK… Tüm bunlarla nasıl mücadele edeceğini öğrenen Keşif, hayallerine ulaşmaya artık çok daha yakındır. Siz de hayatta daha fazlasını hak ettiğinizi biliyor, ancak “nasıl elde edeceğiniz” sorusu karşısında cevapsız kalıyorsanız… Günlük koşuşturmalarınız yüzünden hayallerinizi sürekli ertelemek zorunda kalıyorsanız…. Birçok kişisel gelişim kitabı okumanıza, farklı yöntemler uygulamanıza rağmen hâlâ bir kısırdöngünün içindeymiş gibi hissediyorsanız… Bu kitap hayatınızı değiştirecek! Sepetine Sığmayan Keşif ile içinizde var olan potansiyelin farkına varacak ve tıpkı Keşif gibi hedeflerinize açılan kapıların anahtarlarını bir bir bulacaksınız.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,7 X 21,5 - 222 Sayfa
 
 
 
       
  İSTANBULDAN SAYFALAR

Yazar : İlber Ortaylı
Yayın Evi : İnkılâp Kitabevi
Konusu : Asitane, Deraliyye, Dar-ül hilâfet’il aliyye, Dar’üssaadet, Dersaadet, İslambol gibi pek çok ismi vardır İstanbul’un… Sayfaları çevirmekle bitmeyen bir kitap, seyrine doyum olmayan bir resimdir İstanbul. Bu şehirde uygarlık tarihinin her anından, her bucağından kalıntılar, renkler vardır ve bugün de ilginç bir değişimin içindedir. Sultanahmet Meydanı, Beyazıt, Bâbıâli, Beyoğlu, Pera, Tarlabaşı, Balat, Eyüp, Kumkapı ve Taksim’den yola çıkan İstanbul’dan Sayfalar sokaklarından meydanlarına, camilerinden mezarlıklarına, ulema semtlerinden eğlence mekânlarına, kütüphanelerinden meyhanelerine benzersiz bir İstanbul yolculuğu. İlber Ortaylı, diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,7 X21,5 - Sayfa: 312
 
 
 
       
  BATILILAŞMA YOLUNDA

Yazar : İlber Ortaylı
Yayın Evi : İnkılâp Kitabevi
Konusu : Bir uygarlık çevresine girme aşamasındaki toplum, model aldığı toplumun kendine göre bir resmini çizer, o uygarlıkta ve hayat tarzında kendine göre demirleme alanları, referans noktaları saptar. Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm yapı ve kurumlarıyla bir bütün olarak yaşadığı modernleşme olgusu da bu çizgiden hareket etmiştir. 23 Aralık 1876’da Osmanlı İmparatorluğu artık anayasal bir monarşi oldu ve ömrünün son 46 yılını bu rejimle tamamladı. İlber Ortaylı’nın Osmanlı kurum ve cemaatlerinin modernleşme çabalarını irdeleyen eseri Batılılaşma Yolunda Tanzimat, Tanzimat devri basını, Osmanlı parlamentosundaki millet temsili, anayasal rejim sorunu, taşra bürokrasisi, idari modernleşme, mahalli idareler, diplomasi, Osmanlı’da laiklik hareketleri, Osmanlı idaresi altındaki dini gruplar, Alevîlik, Nusayrîlîk, Ortodoks Kilisesi ve Musevîler gibi pek çok konuyu tarihsel perspektifi içerisinde ele alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,7 X21,5 - Sayfa: 328
 
 
 
       
  YERKUBBE

Yayın Evi : Kırmızı Kedi Yayınevi
Konusu : Kakınç’ın “belgesel roman” olarak sınıflandırılabilecek, kanıtlanmış verilere dayalı çalışması okuyucuyu Doğu Roma’nın 18 yüzyıl önce kurulmuş başkentine davet ediyor. İstanbul’un altının birbirine bağlı tünellerle dolu olduğu efsanesinden yola çıkan mağara bilimci bir arkadaş grubu, şehrin diplerini örümcek ağı gibi sarmalayan bu dehlizleri araştırmaya karar veriyor. M.S. 4. Yüzyıl’da o Eşsiz Âlem’e kaçanların, Ariusçular’ın ve Mithracılar’ın kurdukları bir uygarlık çıkıyor karşılarına. Rivayete göre, Yerebatan Sarayı’nın gizli bir geçidinden ulaşılan, ucu Üsküdar’dan Kınalı Ada’ya kadar uzanan bu tünellerde araştırma yapmak isteyen ekip, asırlardır sarnıcın içinde bulunan gizemli Medusa başlarının aracılığıyla kendilerini bir anda bambaşka ve gizemli bir dünyada buluyor. Ve büyük bir aşk yaşanıyor bu Paralel Evren’de. Bu taraftan Sinan ve diğer taraftan Maria, deliler gibi seviyorlar birbirlerini. Sinan da Maria da bir anda aşkın kimyası ile aklın kimyasının arasında kalıyorlar.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 200 Sayfa
 
 
 
       
  CENNETTEN GELEN İLK TELEFON

Yazar : Mitch Albom
Çeviren : Fatmagül Ezici
Yayın Evi : PENA Yayınları
Konusu : Bir sabah Michigan’ın küçük bir kasabasında telefonlar çalmaya başlıyor. Arayanlar cennetten aradıklarını söylüyor. İnanılır gibi değil, değil mi? Peki ya gerçekse? Bu garip telefonlar yaygınlaştıkça cennetten telefon bekleyenlerin sayısı her geçen gün artar ve bu mucizevi olay tüm dünyanın dikkatini bu küçük kasabaya çeker. İnancın gücü üzerine gizemli, sımsıcak ve duygusal bir öykü anlatan Albom, çıkış noktasını hayattaki küçük mucizelerden aldığını söylüyor. İlk kez bir romanında gizem/gerilim unsurlarını kullanan yazar: “Kitabın cennetle mi, telefon konuşmalarıyla mı ilgili olduğunu soranlara, her gün yaşadığımız küçük mucizelerle ilgili olduğunu söylüyorum” diyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 344
Fiyatı : 23,00 TL
Kitabın Özellikleri : Roman türü kitabın orijinal adı The First Phone Call from Heaven
 
 
 
       
  İSTANBUL'UN KAYBOLAN AHŞAP KONUTLARI

Yazar : Reha Günay
Yayın Evi : YEM Yayın
Konusu : 15. ve 16. yüzyıldan günümüze Türk evi geleneğinin en sıradışı örneklerinin vücut bulduğu İstanbul, yakın zamana kadar koruduğu ahşap konut dokusunu ve buna paralel gelişen yaşama kültürünü bugün yitirmiş görünüyor. Bu geleneğin örneklerini eşsiz fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştiren kitap, bu tipolojiyi ve ortaya çıkardığı konut dokusunu gelecek kuşaklara aktaracak önemli bir belgeleme çalışması olarak dikkat çekiyor. Kitabın I. Bölümünde ahşap konut yapımının tarihçesinden “Türk evi” kavramını mimari ve yapım tekniği açısından anlatıyor. Ardından da bu geleneğin günümüze kadar gelebilmiş seçkin örneklerini planlar, resimler, gravürler ve fotoğraflar eşliğinde sunuyor. İkinci kısım ise Reha Günay tarafından 1960 yılından günümüze kadar farklı tarihlerde çekilmiş 4.000’e yakın fotoğraf arasından seçilen 200’ü aşkın siyah-beyaz fotoğrafla İstanbul konut dokusunun izini semt semt sürmeye çalışıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2014
Kitabın Boyu : 24 x 32 cm - 292 sayfa
Kitabın Özellikleri : Kulaklı karton kapak, özel kâğıt 350'yi aşkın fotoğraf, gravür ve çizim
 
 
 
       
  ÇANAKKALE YADİGÂRI

Yazar : Aybike Erguvan
Yayın Evi : Yitik Hazine Yayınları
Konusu : Dağların taşların şehitlerimizin bedenleriyle örtüldüğü, mermilerin havada çarpıştığı bu büyük zafer elbette içinde binlerce hüzünlü hikâye barındırıyor. Hiç tereddüt etmeden vatan için canlarını teslim eden gencecik bedenler, şehit olma şerefine nail olduklarında, gözü yaşlı ama bir o kadar da gururlu sevdiklerini geride bıraktı. Aybike Erguvan’ın kaleme aldığı, Yaşanmış Çanakkale Hikâyeleri serisinden yayınlan Çanakkale Yadigârı bu hüzünlü hikâyelerden birini anlatıyor. Yitik Hazine Yayınları’nın Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü anısına yayınladığı kitap, nişanlısı Munise’yi geride bırakıp cepheye giden Mehmet’in yaşadıkları ekseninde savaşın acı yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Mehmet, muallim çıkıp köyüne döndükten sonra Munise ile nişanlanır ve hemen ardından Çanakkale’ye gider. Ağabeyi Muzaffer ve binlerce vatan evladıyla birlikte düşmana karşı savaşan Mehmet şehit olmadan önce nişanlısına bir kırmızı yemeni gönderir. Sevdiğinden kalan tek hatıraya, bu kıymetli yadigâra hayatı boyunca sahip çıkan Munise ömrünün sonuna kadar hiç evlenmeden Mehmet’e kavuşacağı günü bekler.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,5x21cm - Sayfa Sayısı 126
Fiyatı : 6.30 TL
 
 
 
       
  TARİHİMİ ÇOK SEVİYORUM

Yazar : Sinan Yağmur
Yayın Evi : Hayykitap
Konusu : Popüler Tarih türü kitapta Kutlu Mete Han, atını neden Çin imparatorunun elçisine teslim etti? Osman Gazi’nin Bilecik tekfuruna götürdüğü 4o cilalı sandığın içinde ne vardı? Neden bütün Ankaralılar Hacı Bayram Veli’nin müridi olduklarını söylüyorlardı? Molla Gürani, genç Fatih Sultan Mehmet’i nasıl dize getirdi? Atatürk, İngiliz kralına neden, “Bu millete uşaklığı öğretemedim” dedi? Sorularına verilen cevaplar yer alıyor. Tarih her zaman asık suratlı değildir. Tarih, sadece savaşlardan ibaret de değildir. Tarih sayfalarında dürüstlük, doğruluk, hoşgörü, vefa, fedakârlık, sadakat, cesaret ve dostluk da yazılıdır. Ve bazı olaylar vardır ki, tekrar yaşanması imkânsızdır! Tarihe bir de, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki örnek olaylardan ve bu olaylarda başrol oynayan kahramanların gözünden bakın!Sinan Yağmur’un seçkisiyle hazırlanan bu kitap, gençlere ve öğrencilere tarihi sevdirirken rol model arayışlarında da öncülük edecek bir kaynak!
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı: Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,5 x 21 cm - 296 Sayfa
Fiyatı : 15 TL
 
 
 
       
  GOLLİK

Yazar : Hayko Bağdat
Yayın Evi : İnkılâp Kitabevi
Konusu : İlk kitabı Salyangoz ile geniş okur kitlesine “merhaba” diyen Hayko Bağdat, yeni kitabı Gollik ile herkesi kendi Gollik halleri ile tanışmaya davet ediyor. Kusursuz bir kahkaha fırtınasının eşlik ettiği leziz bir anlatımla Gollik de o ve arkadaşları, “başka bir dünya mümkün değilse, başka bir ortam mümkündür” diye düşünüyorlar.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 13,7X21,5 - 144 sayfa
Fiyatı : 13 TL
 
 
 
       
  SOSYAL BİLİMLER NE İŞE YARAR

Yazar : Kollektif
Yayın Evi : Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Konusu : 2013 Bahar Döneminde, Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü, yedi oturumluk bir atölye düzenledi. “Sosyal Bilimler ‘Ne İşe Yarar’?” başlıklı atölyenin temel amacı, bir yandan farklı disiplinlerin kendi eleştirisini yapmasına imkân vermek, diğer yandan da disiplinler arası bir eleştirinin mümkün olup olmadığını araştırmaktı. Üniversite bünyesindeki Sosyal Bilimler Kulübü’nün inisiyatifiyle düzenlenen, farklı disiplinlerden hocaların ve öğrencilerin katılarak tartışmalar yaptığı yedi oturumluk bir atölye dizisinin meyvesi olan kitap, felsefeden tarihe, edebiyattan iktisada akademik dünyanın sorunlarını, bu sorunların sokaktaki insan için ne ifade edebileceğini ve ne ölçüde toplumsallaşabileceğini geniş ufuklu tartışmalarla irdelemeye imkân veriyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 1 Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm Sayfa Sayısı 247
Fiyatı : 25 TL
 
 
 
       
  VAİZ

Yazar : Sinan Meydan
Yayın Evi : İnkılâp Kitabevi
Konusu : Yazar kitabını şöyle ifade ediyor. Mehmed Âkif’i araştırdıkça onunla ilgili üstü örtülmüş, anlatılmamış veya çarpıtılmış pek çok başka gerçekle karşılaştım. Araştırmalarım sonunda gördüğüm –yıllarca belli çevrelerin tekelinde kalıp olabildiğince sömürülmüş– o bildiğimiz Mehmed Âkif’e pek benzemeyen ve bugüne kadar pek anlatılmamış öteki Mehmed Âkif’ti… Bu kitabı Mehmed Âkif’i övmek veya yermek için değil, uydurulmuş Mehmed Âkif’e karşı gerçek Mehmed Âkif’i göstermek için yazdım. Ayrıca Âkif üzerinden Doğu, Batı, İslam, Osmanlı, Türk Bağımsızlık ve Aydınlanma Savaşı ile Atatürk üzerine bir kere daha düşündürmeyi amaçladım
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : Ebadı: 13,7 X21,5 – Sayfa sayısı 296
Fiyatı : 19 TL
 
 
 
       
  İLAHİ SOL

Yazar : Jean Baudrillard
Çeviren : Oğuz Adanır
Yayın Evi : Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Konusu : Temsil etmenin sona erdiği bir çağda yaşıyoruz. Sorun artık temsil etmek değil modaya uymaktır. “Siyasetçiler” umarsız bir şekilde modaya uymaya çalışıyor; başka bir deyişle yaptıkları konuşmaların önceden belirlenmiş özel efektler, ortam ve performanstan ibaret olduğu söylenebilir. Yaymaya çalıştıkları ideoloji, sahip olduğumuz sağlam ve samimi inançlarda en ufak bir değişikliğe yol açmıyor. Bu, bir gösteriye dönüşmüş siyaset ve medya profesyonelleri zaferidir. Kendini hâl⠓ilahi” özellikler taşıyan, şeffaf, erdemli ve ahlaklı, yerleşik değerlerle kesinlikle tarihe mal olmuş değerlerin temsilcisi olarak gören sol ise hezimete uğramıştır. Bu durumda kitlelerin ironik duyarsızlıklarına muhatap olmaktan başka seçeneğe sahip olamaz. 1978-1984 yılları arasını kapsayan bir dönemde solla ilgili bu günlük, yeni duyarsızlık stratejileriyle oynamasını bilenlerin kazanacağı bir simülasyon evreninin çözümlemesini yapmaktadır.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm - Sayfa Sayısı: 146
Fiyatı : 25 TL
 
 
 
       
  HAYATA YOLCULUK

Yazar : Hasan Söylemez
Yayın Evi : Hayykitap
Konusu : Hasan Söylemez, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaşarak, Hayata Yolculuk sevgi, dayanışma, paylaşım, vefa ve umut üzerine bir ‘iç’ gezi kitabı hazırlamış. Yazar, İstanbul’dan yola çıkıp batı, orta ve doğu Karadeniz’i kat edip Doğu Anadolu’ya ve Güneydoğu Anadolu’ya pedal vurup, oradan Akdeniz’i geçmiş ve Ege Bölgesi’nden geçerek Tekirdağ’dan İstanbul’a dönmüş. Bu yolculuk, bir roman yazmaya kalkışacak olsak ihtiyaç duyacağımız hemen bütün çatışma unsurlarını barındırıyor. Kitapta, şehir insanının artık pek de bir ilgisinin kalmadığı doğayla mücadele üç önemli ayaktan ikincisini oluşturuyor. Kızgın güneşte, boranda, ayazda, dağların eteklerinde ve yükseklerinde, gecenin karanlığında yapılan bir yolculuk.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5 x 21 cm. Sayfa sayısı 206
Fiyatı : 15 TL
Kitabın Özellikleri : Anı - Yolculuk
 
 
 
       
  HİKAYELER HEP YARIM

Yazar : Uğur Canbolat
Yayın Evi : LORE Kitap
Kitabın Boyu : Hayatın hız ve telaşında hep ıskaladığımız, çoğu zaman da bundan pişmanlık duyduğumuz o özlenen yaşanmışlıklar şimdi tek kitapta. Gazeteci Uğur Canbolat’ın deneme türündeki son kitabı “Hikâyeler Hep Yarım” alı kitap sizleri his yağmuruna tutmayacak aynı zamanda düşünme ufkunda yaşadıklarınızı yeniden irdelemenizi sağlayacak... Yazarın yaşama dair bireylerin hep ihmal ettiği, önemsemediği duyguları aktardığı deneme türündeki kitabında, toplumun ihmal ettiği ve sonrasında da yaşayamadığı için pişmanlık duyduğu o duyguları kaleme almış. Canbolat, “Hikâyeler hep yarım, sadece benim değil! Hepimizin. Körpe yalnızlıkların arasına sıkışmış göğüs kafesimiz. Şimdi bu hikâyelerin arasına saklıyorum kendi yarım kalmışlığımı? Siz de kendi yarım kalan yanınızı koyun benim yarım kalmışlığımın yanına?” diyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5x21 - Sayfa Sayısı 336
Fiyatı : 15 TL
 
 
 
       
  ÖZGÜRLÜĞE GİDEN YOL

Yazar : Tarkan Küçükaksu
Yayın Evi : Destek Yayınevi
Konusu : Kişisel gelişim uzmanı Tarkan Küçükaksu’nun kaleme aldığı “Özgürlüğe Giden Yol” isimli kitap, kişinin gerçek özgürlüğü, mutluluğu ve huzuru keşfetmesi için bir rehber olmayı amaçlıyor. Doğudan batıya tüm büyük öğretilerin, bilginlerin işaret ettiği “kişinin içsel amacını gerçekleştirmenin” en kolay yolunun anlatıldığı kitapta gerçek mutluluk ve huzura kişinin kendini tanımasıyla ve içindeki beni keşfetmesiyle ulaşılabileceği anlatılıyor. “Güçlü pratikler ile içsel amacınızı gerçekleştirme rehberi” olma niteliği taşıyan kitap, “Sorunu görmek”, “Çözüm”, “Pratikler ve Uygulamalar”, “Karşılaşılan Problemler” ve “Ben Kimim?” başlıklı 5 bölümden oluşuyor. Tarkan Küçükaksu, kitabında "huzur, barış ve mutluluk gerçekten gelecekte oluşacak koşullarla mı elde edilebilir? Geçmişe üzülmeden, gelecekten kaygı duymadan bir yaşam sürmek mümkün müdür? Çevremizdekileri yargılamadan güçlü ilişkiler kurabilir miyiz?" sorularına yanıt veriyor.
Yayına Çıkış Tarihi : İkinci baskı: Ekim 2014
Kitabın Boyu : Ebat: 13,5 x 21 cm - Sayfa sayısı: 152
Fiyatı : 10 TL
 
 
 
       
  AMCAM VE BEN

Yazar : Genç Osman Yavaş
Resimleyen : Nalan Alaca
Yayın Evi : Final Kültür Sanat
Konusu : "Hafif çatlak" bir amcanın birbirinden eğlenceli hikâyeleri ve onu çok seven yeğeninin gözünden amcanın komik hâlleri...
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 12,5 x 19,5 Sayfa sayısı 64
Fiyatı : 6,00 TL
 
 
 
       
  MEVLANA’DAN NEFESLER

Yazar : Sinan Yağmur
Yayın Evi : Hayykitap
Konusu : Mevlana’nın aslıyla tanıştıracak tasavvuf türü kitap, Mevlana’yı ilahlaştıranlara da, onu Allah’tan kopuk modern bir mistik parantezine hapsetmek isteyenlere de Mevlana’yı Mevlanaca anlatan ‘nefes nefes’ bir yanıt!
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5 x 21 cm. Sayfa sayısı 160
Fiyatı : 13 TL
 
 
 
       
  MASKELİ KEDİ

Yazar : Bengüsu Özcan
Yayın Evi : PENA Yayınları
Konusu : Genç yazar ilk romanı ‘Maskeli Kedi’de kiralık oyunculuk yaparak başka insanların kimliklerine bürünen gizemli bir genç kadın Eylül’ün öyküsünü anlatıyor. Eylül, hayata tek başına meydan okuyan genç, güzel, bir o kadar da yetenekli bir oyuncu. Eylül, kimi zaman eşli yemeklere katılan bir müzmin bekârın güzel ve akıllı sevgilisini oynar, kimi zamansa Alzheimer hastasına anılarını hatırlatmak için gönderilen yıllar önce ölmüş kızını. Müşterilerinin gizliliği için gerçek kimliğini kimseye açıklamayan ve tamamen izole bir hayat süren Eylül’ün kaderi genç bir adamla, Savaş’la tanışınca değişecektir. Bu adamın çekimine kapılması sadece gizli kimliğini tehlikeye atmakla kalmayacak, yıllardır söylediği yalanların bedelini de ödemek zorunda kalacaktır. Üstelik kabul ettiği son iş onu tehlikeli bir oyunun içine sokacaktır.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 344 Sayfa
Fiyatı : 21,00 TL
 
 
 
       
  RENGARENK AŞK

Yazar : Tahir Taner
Yayın Evi : Kaynak Yayınları
Konusu : Rengarenk Aşk, çok derin bir konuyu, “aşk”ı mercek altına alıyor. Yazar, yüzyıllardır üzerine yazılıp çizilen, her kesimden her insanın hakkında söyleyecek bir sözünün olduğu bu derin mevzuyu işlerken satırlarına, Mevlana, Cemal Safi, Abdurrahim Karakoç, Cahit Sıtkı Tarancı, Cenap Şahabettin, Fuzuli gibi birçok önemli ismi konuk ediyor. “Aşk Nedir” ve “Aşkın İlahi Kanadı” isimli iki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde aşkın türlü türlü huyundan, son zamanlarda boşanmaların neden arttığından, sadakatten, nezaketten, şefkatten yola çıkarak beşeri aşk anlatılmış. İkinci bölümünde ise çok daha yüce bir konu, ilahi aşk işlenmiş. İslam âlimlerinin, tasavvuf erbaplarının, yerli ve yabancı birçok ünlü yazarın aşk hakkındaki düşüncelerine ve özlü sözlerine yer verilen Rengârenk Aşk’ta, özellikle konu ile bağlantılı hikâyeler (kıssalar) büyük ilgi çekiyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 13,5 x 21 Sayfa sayısı 160
 
 
 
       
  LENİN'DEN ÖPÜCÜKLER

Yazar : Yan Lianke
Çeviren : Semih Koç
Yayın Evi : Final Kültür Sanat Yayınları
Konusu : Balou dağlarının eteklerindeki gözlerden uzak bir köyde kendi hallerinde yaşayıp giden Çinli köylülerin tüm geçim kaynakları yaz mevsimi ortasında patlak veren yedi günlük bir kar fırtınası yüzünden mahvolur. Bunun üzerine Komünist Parti’nin atadığı yöneticilerden biri, çaresiz kalan köylülere para, kendisine ise makam kazandıracak kazançlı bir planla çıkagelir. Nüfusunun büyük bölümü engellilerden oluşan bu köyün sakinleri arasından, bir yaprağın düştüğü yeri çıkardığı sesten anlayabilen kör kız veya ayağını şişeye sokup yürüyebilen felçli çocuk gibi özel yeteneklere sahip olanlarla bir gösteri topluluğu kurulmasını öngörülür. Planın asıl hedefi ise Rusya’nın satılığa çıkardığı Lenin’in mumyalanmış naaşını getirtip turistik bir anıt mezarda sergileyebilmektir. Gelgelelim, kapitalizm ile komünizm arasında tuhaf bir nikâh kıymaya çalışan bu özel yetenekler topluluğunun elde ettiği başarının çok ağır bir bedeli olacaktır.
Yayına Çıkış Tarihi : Mart 2015
Kitabın Boyu : 12,5 x 19,5 – Sayfa Sayısı 568
Fiyatı : 30,00 TL
 
 
 
       
  ONE LOVE

Yazar : Barbara Beckam
Çeviren : Nazan Tezcan
Yayın Evi : PENA Yayınları
Konusu : Her gencin hayranı olduğu bir star vardır ve bir gün onunla karşılaşmayı hayal eder. Barbara Beckam bunu çok iyi biliyor ve kitabını “Hey hayal bir dilektir ve bir gün gerçekleşebilir” mottosuyla yazıyor. Gençlerin diliyle, gençlere göre kıpır kıpır, heyecanlı ve çok keyifli bir yaz romanı sunuyor. Şarkıları listelerden inmeyen, tüm dünyada gençleri – özellikle de genç kızları – çılgına çeviren, çıkış yaptıkları 2010 yılından bu yana milyonlarca hayran kazanan OneDirection fırtınasına yazar Barbara Beckam da kapılıyor. “One Love. OneDirection”, romanında gruba hayran olan bir genç kızın, birdenbire karşısında grubun üyelerini bulmasını ve hayatının tamamen değişmesi anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 272 Sayfa
 
 
 
       
  30 SANİYEDE
LEONARDO DA VINCI

Editör : Marina Wallace
Yayın Evi : Caretta Yayınları
Konusu : Her bir başlık, iki sayfada, 300 sözcükle ve tek resimde açıklanıyor. Leonardo’dan yadigâr o keyif verici engin materyal yelpazesi aşırı zorlu olduğundan, uzmanların kaleminden çıkma böylesi bir özet, Leonardo tutkunlarının büyük ustayı en temel haliyle tanımalarına da olanak sağlıyor. 30 Saniyede Leonardo Da Vinci, toplamda 7 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm Leonardo’nun bilim ve sanat etkinliklerindeki önemli bir alana karşılık geliyor. Sonuçta tek tek detaylardan bütüne dair bir resim ortaya çıkıyor ve okur tüm resme bakınca tipik bir “Rönesans Adamı” nasıl çalışır, zihin fırçasını ne kadar farklı alanlara daldırır sorularının yanıtları hakkında fikir sahibi oluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : 18 x23 cm – Sayfa sayısı 160
Fiyatı : 45 TL
 
 
 
       
  SİZİN HİÇ MAVİNİZ VARMI

Yazar : Özge Uzun
Yayın Evi : İnkilap Yayınevi
Konusu : Özge Uzun yaşamını, oğlu Dağhan’ı ve mücadeleci bir annenin hafızalardan silinmeyecek gerçek hikâyesini anlatıyor. Herkes gibi hayallerine tutunan, hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan bir kadın. Özge Uzun. Sizin gibi, bizim gibi… Âşık olmak, başarılı olmak, anne olmak isteyen bir kadın… Kimi hayaller gerçek olur, kimileriyse başka bir şey… En kötüsü de o “bir şeyi” tanımlayamamaktır. Bu kitap gözün gördüğü, yüreğin duyduğu, dilin söyleyemedikleriyle yazılmış çıplak bir kitap; mış gibi yapmayan, figüransız, çırılçıplak… Bir kadının kendi kalbiyle olan konuşmalarıyla derin, sahici, ama en çok da samimi. Biraz kulak kabartırsanız sesini bile duyabilirsiniz… Bir çift mavi göz… Bir çift beyaz kanat… Pembe hayaller… Ve her şeye rağmen umut…
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2015
Kitabın Boyu : Ebadı: 13,5 X19,5 - 168 Sayfa
Fiyatı : 15 TL