YAĞLIBOYA
Resim Sanatı

Yazar : Jose M. Parramon
Çeviren : Erol Erduran
Yayın Evi : Remzi Kitabevi Tel: (0–212) 513 94 24
Konusu : Yağlıboya resmin kısa tarihi, gerekli olan malzemeler ve araçlar, üç renkte yapılan ilk eksersizler, renk teorisi ve renklerin armonisi, tüm renkleri kullanarak yapılan yağlıboya çalışmalarına yer veriliyor. Kitabın ilk sayfaları Leonardo da Vinci, Michelagelo, Rubens, Rembrandt, Goya, Monet, Van Gogh, Matisse, Picasso hayatının anlatımıyla başlıyor. Yağlıboya yapımı, Sarılar, kırmızılar, yeşiller, maviler, kahverengi ve siyahların çeşitleri anlatılıyor. Yağlıboyada kullanılan sıvılar, fırçalar, palet bıçakları ve spatüller hakkında bilgiler veriliyor. Renkli fotoğraflar ve şemalarla süslenen kitap resme yeni başlayanlar için aydınlatıcı özelliklere sahip.
Kitabın Özellikleri : 18x26 cm – 112 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Beşinci basım 2002
 
 
 
       
 
GÜN EKSİLMESİN PENCEREMDEN

Yazar : Cahit Sıtkı Tarancı
Yayın Evi : Can Sanat Yayınları (0–212) 252 56 75
Konusu : Yalın, çarpıcı, yaratıcı bir öykücü olan Cahit Sıkı Tarancı’nın usta işi çalışmalarının bir araya getirip sunulduğu öykü kitabında Kolalı Yaka, Taş Bebek, Leblebici, Tramvaydaki Adamlar, Yaşamak Lazım, Rüyada Gezdiğim Ev, Arkadaş İnceliği, İmkânsız Saadet, Hayat Bildiğini Okur gibi 43 başlık altında yer alan öyküler bulunuyor.
Kitabın Boyu : 12,5 x 19,5 232 Sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : I.Basım Temmuz 2006, II. Basım Eylül 2006
 
 
 
       
 
İSTANBUL HATIRALAR KOLONYASI

Yazar : Selim İleri
Kapak Fotoğrafı : Kapak Vecih Bereketoğlu
Yayın Evi : Doğan Kitapçılık AŞ(0–212)449 60 06
Konusu : Yazar, İstanbul’un son 50 yılına bakarken tarihi ve soylu kentin üzerinde bırakmış olduğu etkilerin öyküsünü kaleme almış. İstanbul’u Yazmak, Çerez, İz Bırakanlar, Anılar demeti başlıkları altında zevkle okunan tanımlamalar, özlemlerle unutulmuş detaylara ışık tutulurken geçmişe yolculuk yapılıyor. Kitabı, Sami Yetik, Münif Fehim, Şeref Akdik, Leonardo De Mongo, Nazmi Ziya, Üsküdarlı Cevat, Ali, Üsküdari, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Fahrünissa Zeid, Hikmet Onat, Şevket Dağ, Vecih Bereketoğlu gibi usta ressamların tabloları süslüyor.
Kitabın Boyu : 19 x 21 210 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : I. baskı Temmuz 2006 II.baskı, Ağustos 2006
Fiyatı : 13 YTL.
 
 
 
       
 
HAC

Yazar : Paulo Coelho
Türkçesi : Celal Üster
Yayın Evi : Can Sanat Yayınları(0–212)252 56 75
Konusu : Paulo Coelho, 1986’da bir hac yolculuğuna çıkmış Pireneler’den Santiago de Compostela’ya uzanan 700 km lik Ortaçağ yolunu yürümüş. Hac, yazarın hacıların Santiago Katedrali’ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. Yalnızca Simyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de, Hac Coelho’nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri olduğu Hac, sıra dışının sıradan insanların yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman olarak belirtiliyor. Kitapta, Yaratan ve Yaratılan, Zalimlik, Haberci, Sevgi, Evlilik, Coşku, Ölüm, Kişisel Kusurlar, Fetih, Delilik, Emir ve İtaat, Gelenek, El Cebrero gibi başlıklar bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : I.Basım Ağustos 2006
Kitabın Boyu : 12,5 x 19,5 cm - 224 sayfa
Fiyatı : Fiyat 13 YTL
 
 
 
       
 
A’ dan Z’ye ŞARAP

Yazar : Mehmet Yalçın
Editör : Editor Ahmet Örs
Yayın Evi : Baküs Yayın. Tel: (0–212) 244 00 18
Konusu : Konu. Gusto Dergisi Yayın Yönetmeni, sahibi, yazarı, Mehmet Yalçın “A’dan Z’ye Şarap” adlı kitabında 2003 yılı baskısını daha da genişleterek yenileyip sunuyor. Yazar yerinde yaptığı incelemeleriyle 15 yıllık şarap ilgi ve birikimini kaleme alırken, şarabın tarihçesinden, Dünya şaraplarına kadar tüm konulara yer veriyor. Üzüm Çeşitleri, Bağlar, Şarap Yapımı, Şarap Fıçıları, Şarap Tadımı, Şarap Terimleri, Kadehler, Şarapların Yemeklerle Uyumu, Şarapların Saklanması, Türk Şarapları, Türk Şarap Tarihi, Şarap Bölgeleri, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Şili, Arjantin ve diğer ülkelerin şaraplarının özelliklerini anlatıyor. Şarapların yanı sıra, Şampanya ve tatlı şaraplara yer veriliyor. Kitabın son bölümünde Şarapta İyi ve Kötü Yıllar, En iyi şarap mağazalarının adresleri, Bölgeler, Üreticiler ve Şarapların listeleri bulunuyor. 150 ‘ye yakın fotoğrafla süslenen kitap bilhassa, çizim, harita, şema, minyatür, etiket, grafik, eski resimler, şarap afişleri gibi görsel malzemeyle zenginleştirilmiş.
Yayına Çıkış Tarihi : Yenilenmiş 6. baskı Eylül 2006
Kitabın Boyu : 15x24 168 sayfa
Fiyatı : 35 YTL
Kitabın Özellikleri : Ciltli Kapaklı Belgesel Kaynak
 
 
 
       
  PİPER PA–25

Yazar : Miyase Sertbarut
Yayına Hazırlayan : Faruk Duman
Yayın Evi : Can Sanat Yayınları Tel: (0–212) 252 59 88
Konusu : Ünlü bir çocuk kitapları yazarının büyükler için yazdığı ilk roman. Yaşanan aşkın anlatıldığı romanda okur olarak yaşama yön veren rastlantıların, duyguların güzergâhı izlenmiş oluyor. Piper Pa–25, hiç büyümemeyi başarabilmiş okura seslenen bir giz kutusu.
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2006
Kitabın Boyu : 174 sayfa – 12,5 x 19,5 cm
 
 
 
       
  DALYAN

Yazar : Fatih Akaslan
Fotoğraflar : Kenan Çetin - Fatih Akaslan
Konusu : Dalyan gezi kitabında yöre hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgiler yer alıyor. Estetik fotoğraflar ve çizimlerle süslenen kitabın son bölümlerinde 40’a yakın otel, restoran ve bar tanıtımı yapılıyor.
Yayın Evi : TBF Reklamevi – Tel (0 252) 284 48 93
Kitabın Özellikleri : Dalyan Belediyesinin katkıları ile Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış.
Kitabın Boyu : 11,5x21,5 cm. 172 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2005
 
 
 
       
 
GEÇEN YAZ KENTTE KIZLAR

Yazar : Demir Özlü
Yayın Evi : İş Bankası Kültür Yayınları Basımevi Şefik Matbaası (0–212) 551 55 87
Konusu : Bir Tanca ayakkabı satın alabilmek, Adalara bir yolculuk, Arkadaki Oda, Arka Balkon, Ilık Bir Oda, Prens Sabahattin Bey, Mezeci Dükkânının Önü, İzmir Körfezinde, Geçen Yaz Kentte Kızlar, Beşiktaş Çarşısında ki Kadın. Başlıkları altında toplanmış öykü kitabı. “Siyah elbiseler kızın esmerliği ile birleşince, derin bir melankoliyi anımsatıyordu. Ama güzeldi. Yaşının ilerlemekte olduğunu biliyordu. Daha doğrusu aşk melankoliydi. İnsan kendini hiçliyordu. Her aşk sanki ilk aşktı. Ona koşuluyordu. Yazar bunu dört beş yıl önce de duymuştu. Yaşamış olduklarını biliyordu”…
Yayına Çıkış Tarihi : 1.Basım Eylül 2001
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm 104 sayfa
 
 
 
       
  YAŞAYAN KAPILAR

Yazı ve Fotoğraflar : Haluk Özözlü
Editör : Mehmet Ören
Tasarım ve Uygulama : Ayfer Adaş (Sanat Yönetmeni)
Yayın Evi : İhlâs Fuar Hizmetleri A.Ş. Tel (0–212) 454 25 03
Konusu : Haluk Özözlü’nün Türkiye geneline yayılan gezilerinde çektiği kapılar ve kapı tokmakları fotoğraflarının bir bölümüyle oluşan kitapta, tokmak çeşitleri, taşıdığı anlamlar, verdiği mesajlar, başta olmak üzere çeşitli dönemlere ait, yöreye özgü kültürlerden örnekler bulunuyor. Yıllarca süren uğraş ve onbinlerce kilometre yolun birikimi olan “Yaşayan Kapılar” kitabı içinde yer alan saray, ev, han, konak, müze kapıları, kapı tokmaklarını, kilitleri gösteren 180 fotoğraf yer alıyor. Kitap Kale Kilit’in katkılarıyla bir kültür hizmeti olarak yayınlandı.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı: Aralık 2006 İkinci baskı: Şubat 2007
Kitabın Boyu : 22x22 cm - 240 sayfa
 
 
 
       
  BARIŞ MANÇO
Uzun Saçlı Dev Adam

Yazar : Hulusi Tunca
Yayın Evi : Epsilon Yayıncılık Hizmetleri Tel (0-212) 252 38 21
Konusu : Barış Manço’nun hayatının anlatıldığı kitapta, sanatçının kurduğu gruplar, müzik dünyasına kazandırdığı eserlerin doğuşu, listesi, diğer müzisyenler kurulan arkadaşlıklar, ilişkileri, koleksiyonculuğu detayları ile alınıyor. Kitabın son bölümünde Barış Manço şarkılarının listesi ile kazandığı ödüllere yer veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Şubat 2005
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm – 360 sayfa
Fiyatı : 13 YTL
 
 
 
       
  KASTAMONU REHBERİ

Yazarlar : Zühtü Yaman, Nuray Yücel, Abdülkadir Akın, Eray Öztürk, Mehmet Gemalmaz, Mehmet Sayan, Mehmet Çulhaoğlu, Fahri Özbek, Murat K. Salihoğlu
Fotoğraflar : Aykut İnce, Ali İhsan Gökçen, Fahri Özbek, Mehmet Çulhaoğlu
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel: 0(212) 511 18 89
Konusu : Kastamonu ili ve ilçelerinin birbirinden güzel fotoğraflarla tanıtıldığı rehber kitapçıkta, tarihi eserler ve doğal güzelliklerin yanı sıra yöreye özgü geleneksel kıyafetler, halk oyunları, el sanatları, mutfak kültürü, etkinlikler, konaklama, ulaşım hizmetlerine de yer veriliyor. Tosya, Taşköprü, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Küre, İnebolu, İhsangazi, Hanönü, Doğanyurt, Devrekâni, Daday, Çatalzeytin, Cide, Bozkurt, Azdavay, Araç, Ağlı, Abana, Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın işlendiği kitapçığın son bölümünde, il haritası ve tarihi değerleri gösteren kent planı bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
Kitabın Boyu : 11,5x21 cm – 132 sayfa
Kitabın Özellikleri : Kastamonu Valiliği İl Özel İdaresinden istenebilir. Tel: 0(366) 214 10 37
 
 
 
       
  GENİŞ ZAMANLI HİKÂYELER

Editör : Yasin Doğru
Yayın Evi : Osman Gazi Belediyesi Tel no: 0(224) 270 70 70
Konusu : Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümünün 45. yıldönümü anısına hazırlanan kitapta, Zamanı Genişleten Ödüllü Hikâyeler başlığı altında Ceren, Dolunay, Çocuk ve Kelimeler, Ebruzen, Kül ve Mesel isimli hikâyeler bulunuyor. Zamanı Genişleten Diğer Hikâyeler bölümünde ise, Medd ü Çezr, Kırk Sekiz Leblebi, Deli Kızın Bebeği, Eski Dünya, Yanık Yalılar, Mesafeler Kitabı, Yalak, Kayıp Anlam, İki Şehri Birden Yitirmek, Han Fotoğrafı adlı hikâyeler yer alıyor.
Kitabın Boyu : 12,5x21 cm – 270 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
 
 
 
       
  HAZRET-İ MEVLANA
Muhammed Celaleddin-i Rumi

Yazar : Yard. Doç. Dr. A.Selahaddin Hidayetoğlu
Yayın Evi : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tel no: 0(332) 353 40 21
Konusu : Hz Mevlana’nın Hayatı konu ediliyor. Kitapta temsili resimler ve Mevlana Müzesinden çeşitli fotoğraflar yer alıyor.
Kitabın Boyu : 13x29,5 cm – 112 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 8. Baskı 2003
 
 
 
       
 
MİMAR SİNAN, EDİRNE ve SELİMİYE

Yazar : Ayhan Tunca
Fotoğraflar : Birgül Erken, Bülent Öniz, Ayhan Tunca
Tasarım : Tunç Üçer
Yayın Evi : İnkılâp Kitapevi Tel no: 0(212)629 03 74
Konusu : Dört Bölümde incelenen çalışmada Mimar Sinan hayatı ve yapmış olduğu eserler anlatıyor. Mimar Sinan’ın çok bilinen köprüleri, külliyeleri, camileri, medreseleri ile türbelere, imaretlere, hastanelere, hamamlara, tabhanelere, kervansaraylara, hanlar, su yapıları, köşklere çeşitli fotoğraflarla yer veriliyor.
Kitabın Boyu : 11x22 cm 120 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Nisan 2005
Fiyatı : 7,5 TL
 
 
 
       
  1909, 1913, 1916, 1930 NOTLARI VE
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EDİRNE'DE

Yazar : Ayhan Tunca iletişim. 0.542. 283 23 82
Çizen : Özgür Nalbant
Yayın Evi : İnkılâp Kitapevi Tel no: 0(212)629 01 83
Konusu : Atatürk’ün Edirne’ye gelişleri ile belirtilen yıllarda yaşananlar anlatılıyor. Tarihe ışık tutacak siyah beyaz fotoğraflara da yer verilen belgesel kaynakta, dönemin Edirne’sinin siyasi ve idari bakımdan önde gelen portreleri bulunuyor.
Kitabın Boyu : 11x22 cm 250 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2005
Fiyatı : 10 TL
 
 
 
       
 
İZMİR HAMAMLARI

Yazar : Harun Ürer
Yayın Evi : T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları Yayımlar Dairesi Başkanlığı, Sanat Eserleri Dizisi. 408
Konusu : İzmir hamamları, Sıcaklığı tek mekândan oluşan, halvet hücresi olmayan hamamlar. Kare bir sıcaklık etrafında sıralanan halvet hücreli hamamlar. Dikdörtgen şekilli sıcaklığa sahip çifte halvetli hamamlar. Ortası kubbeli dört eyvanlı köşe halvetli tipte bir hamam. İşlevi değiştirilmiş bir hamam. Kalıntı halinde ve incelenemeyen bir hamam. Başlıkları altında biri kalıntı toplam 15 hamam planları ile birlikte sunulurken kitabın son bölümünde 130 adet renkli hamam fotoğrafı bulunuyor.
Kitabın Boyu : 20x28 cm 145 sayfa ciltli kapak
Yayına Çıkış Tarihi : 2002 Birinci baskı 5000 adet
Fiyatı : 5 TL + indirim
 
 
 
       
 
TİRE HAMAMLARI

Yazar : Canan Çakmak
Yayın Evi : T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları Yayımlar Dairesi Başkanlığı, Sanat Eserleri Dizisi. 416
Konusu : Tire tarihi ile başlayan kitapta Hamamlar hakkında genel bilgiler, Hamamların işlev ve kökeni, Anadolu Türk Hamamlarının genel özellikleri, Hamamlarda mekân dağılımı ve işlevleri anlatılıyor, Tire hamamlarının listesi veriliyor, Tire hamamlarının süsleme özellikleri ile gelişen kitabın sonunda Bibliyografya 165 renkli fotoğraf, 15 çizim, resim listesi yer alıyor.
Kitabın Boyu : 20x28 cm 190 sayfa ciltli kapak
Yayına Çıkış Tarihi : 2002 Birinci baskı 5000 adet
Fiyatı : 6,1 TL + indirim
 
 
 
       
 
MENZİL KÜLLİYESİ

Yazar : R.Eser Gültekin
Yayın Evi : T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları Yayımlar Dairesi Başkanlığı, Sanat Eserleri Dizisi. 333
Konusu : Niğde İline bağlı Ulukışla ilçesinde yer alan Öküz Mehmet Paşa Külliyesinin plan ve süsleme özellikleri, detaylı bir şekilde anlatılıyor. 137 adet siyah beyaz fotoğraf, 82 şekil bulunan kitapta Ulukışla’nın coğrafi konumu, Tarihsel gelişimi ve kentsel yaşam ile ilgili genel bilgiler, Anadolu Türk mimarisinde külliye ve gelişimi, Ulukışla Öküz Mehmet Paşa Menzil Külliyesi, Değerlendirme ve sonuç, Belgeler, Bibliyografya, Şekil ve resim listesi, fotoğraf bölümü bulunuyor.
Kitabın Boyu : 20x28 cm 262 sayfa ciltli kapak
Yayına Çıkış Tarihi : 2001 Birinci baskı 4000 adet
Fiyatı : 6,6 TL + indirim
 
 
 
       
  OSMAN GAZİ ve BURSA
Payitaht Bursa’nın Kültürel ve Ekonomik İlişkileri

Editör : Yrd. Doç. Dr. Cafer Çiftçi
Yayın Evi : Osman Gazi Belediyesi Tel no: 0(224) 270 70 70
Konusu : (04–05 Nisan 2005-Bursa) Bildiri kitabında Açılış Bildirisi, Osman Gazi Döneminde Kültürel ve İnsani Değerler, Bursa Bölgesi Yörükleri, Kuruluş Dönemi Osmanlı Yönetiminin Gayrimüslimlere Yaklaşımı, Buhara-Bombay- Bursa hattında Dervişlerin Seyr u Seferi, Payitaht Bursa’dan Hüdavendigar Sancağı’na Bursa’da iki Köy Vakfı, , Kocaeli ve Sakarya’nın Osmanlı’nın Gelişmesine Katkıları, Osmanlı’nın Kuruluşunda Bizans Köylerinin Kültürel Etkileri, Erken Osmanlı Döneminde Bursa’nın Dış Ticaret Bağlantıları, Prusa (Bursa) Kentinden Geçen Antik Yollar, Fetihlerin ve Ticaretin Sanata Yansıması, Göçer Bilginler, Dervişler ve Sanatçılar, Payitaht Bursa’da Eğitim-Öğretim Vakıfları (XV. YY), Lami’i Çelebi’nin Gözüyle Bursa, Bursa Kütüphanelerinde Bulunan Eski Anadolu Türkçesine Ait Tıp Metinleri, Osmanlı Toplumuna Etkileri Bakımından Kuruluş Dönemi Osmanlı Külliyeleri hakkında bilgiler yer alıyor. Kitabın son bölümünde Yuvarlak Masa ve sempozyum etkinliklerinden fotoğraflar bulunuyor.
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm – 272 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2005
 
 
 
       
  ŞATO

Yazar : Franz Kafka
Çeviren : Şükrü Çorlu
Yayın Evi : İthaki Yayınları 0(216) 330 93 08
Konusu : Çek kökenli 1883 Prag doğumlu yazar Viyana yakınlarında 1924 yaşama veda ederken vasiyetinde yayımlanmış tüm yapıtların yakılmasını istediyse de mirasının yöneticisi Şato ve Kayıp (Amerika) adlı romanları yazarın ölümünden sonra yayımlamış. 20 bölümlü roman.
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm – 360 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2006
 
 
 
       
  EDİRNE İÇİN NOTLAR VE
EDİRNE'DE TARİH, KÜLTÜR, İNANÇ TURU

Yazı ve Fotoğraflar : Ayhan Tunca İletişim. 0.542. 283 23 82
Yayın Evi : İnkılâp Kitapevi Tel no: 0(212)629 03 74
Konusu : Yöre Aylık Kültür Dergisi sahibi, sorumlu müdürü Ayhan Tunca tarafından hazırlanan rehber kitap üç bölümde Edirne’de tarih, kültür, inanç turu için genel bilgilere yer verilirken, bu turun yürüyerek ve araçla yapılabilir sıralaması anlatılıyor. Tüm bilgilere detayları ile ulaşılırken, birbirinden güzel fotoğraflarla kitapta estetik bütünlük sağlanmış. Gezip görülecek yerlerin yanı sıra alış veriş olanaklarını da gözler önüne seren, haritalar, çizim, plan ve minyatürlerle süslenen Edirne rehberi, rahat okunabilen yazı karakteri ile de yanınızdan ayıramayacağınız kaynak özelliği taşıyor.
Kitabın Boyu : 11x22 cm 302 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2006 Birinci baskı 5000 adet
Fiyatı : 12,50 TL
 
 
 
       
  The SECRET

Yazar : Rhonda Byrne
Çeviren : Can Üstünuçar
Yayın Evi : MİA Basım Yayın ve Tanıtım Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Tel: 0(212)287 99 09
Konusu : Sır Ortaya Çıktı, Sır Basitleştirir, sır Nasıl Kullanılır, Etkili Süreçler, Paranın Sırrı, İlişkilerin Sırrı, Dünyanın Sırrı, Sizin Sırrınız, Yaşamın Sırrı konu başlıklarıyla gelişiyor. Kitaba katkıda bulunan 29 fotoğraflı biyografi ile son buluyor. “Sır”rı öğrendiğinizde, istediğiniz her şeyi elde etmeyi, yapmayı, ya da istediğiniz her şey olmayı da öğrenmiş olacak, asıl kimliğinizi bulacak, hayatta sizi bekleyen gerçek ihtişamın ne olduğunu göreceksiniz
Kitabın Boyu : 13,5x18 cm - 200 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2007
Kitabın Özellikleri : Gözü yormayan, parlamayan krem renkli sayfalar üzerine minik resimlerle süslenmiş, faydalı görüşlere yer verilmiş, okuması, taşıması kolay şirin bir kitap.
Fiyatı : Fiyatı: 13.00 TL
 
 
 
       
  HATAY
Müzesi ve Çevresi

Yayın Evi : Dönmez Ofset – Eserleri Turistik Yayınları Tel no: 0 (324) 229 79 61
Konusu : Hatay’ın tarihçesi, Mozaik hakkında bilgiler, Hatay Müzesi Tarihçesi, Salonlarda sergilenen eserlerin tanıtımı ve renkli fotoğrafları, heykeller, diğer eserler, tarihi yerler, Harbiye, Samandağ, Payas, Titus Tüneli gibi önemli gezilip görülecek yerler anlatılıyor. Kitap sözlük bölümü ile sona eriyor.
Kitabın Boyu : 16x22,5 cm – 112 sayfa (Ücretli)
 
 
 
       
  ANAMUR ÇEVRESİ

Yazar : Özge F.Uysal (Arkeolog)
Çeviren : Mehmet Aydın
Fotoğraf : Hacı Gürbüz
Yayın Evi : Gürbüz Reklâm Ajansı Tel no: 0 (324) 814 42 60
Konusu : Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitapta, Anamur tarihi, sahilleri, mağaraları, Anamur evleri, Mamura Kalesi, camiler, müze tanıtılıyor. Titiopolis, Anemurıum, Nagidos, Sycae, Melanıe, Kalenderis, Demiroluk, Köristanlık, Boncuklu Kale, Yelbiz Manastırı, Azıtepe, Susanlık Kalesi, Kilise Burnu, Kızıl Kilise, Anıtlı Gözetleme Kulesi, Otak Köyü Şapel Binası, Arsione Hamamı gibi çevrede bulunan tüm tarihi değerlere yer veriliyor.
Kitabın Boyu : 15x21 cm - 66 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci Basım Ağustos 2003
 
 
 
       
  GÜLDESTE

Hazırlayanlar : Fahri Tuna – Sedat Akçakoyunlu
Fotoğraf : Fatih Gürsel
Yayın Evi : Yazıevi İletişim Hizmetleri Tel no: 0(212) 518 30 06
Konusu : 5. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları kitabı sunuşla başlıyor. Şairler ve şiirleri ile devam ediyor. Ahmet Mercan, Ahmet Murat, Ayşe Sevim, Aise Zahiroviç, Cahit Koytak, Celal Fedai, Cemalettin Latiç, Engin Arapoğlu, Gülseli İnal, Haydar Ergülen, İbrahim Tezölmez, Kamil Eşfak Berki, Kübra Parmaksızoğlu, Metin Celal, Mevlana İdriş Zengin, Mustafa Şırbiç, Nejat Çavuş, Nejat İbrişimoviç şiirleri ile kitapta yer alıyorlar. Son bölüm konuyla ilgili basında çıkan haberlere ayrılmış.
Kitabın Boyu : 16,5x22 cm – 112 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2005
 
 
 
       
  KONYA İLİ VE İLÇELERİ

Hazırlayan : Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Konusu : Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılan kitapta Konya tarihi, sahip olduğu tarihi değerler, müzeler, ilçelere yer verilmiş. Renkli ve büyük fotoğraflar tanıtıma katkıda bulunurken, seçilen fotoğraflar göz okşuyor. Son bölüm rehber bilgiler bulunuyor. Kitapta tanıtılan yerlerin İngilizcesi de yer alıyor.
Kitabın Boyu : 16x23 cm -130 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2003
 
 
 
       
  EĞİRDİR
Gezi Rehberi

Yayın Evi : Sinan Ofset tel no: 0(246) 311 46 75
Konusu : Eğirdir’in coğrafi konumu, tarihi, kale, cami, medrese, kilise, antik alanları, tarihi Pınar Pazarı, Eğirdir Evi, Turizm, Yeşilada, Göl, Altınkum, Bedre Plajı, Kasnak Meşesi Ormanı, Çandır, Adada, Kovado Gölü, Yalvaç, doğa sporları, mağaralar, Davras kayak merkezi, tarım, hayvancılık hakkında bilgiler veriliyor. Estetik fotoğraflarla süslenen rehber, restoranların ve konaklama tesislerinin reklâm sayfaları ile sonlanıyor.
Kitabın Boyu : 12x22 cm - 72 Sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
 
 
 
       
  CIVILTI

Yazar : Emin Türkay Öztürk
Yayın Evi : Özkan Matbaacılık Limitet
Konusu : Çatalzeytin Gazetesi Yayını olan kitapta yazar gazetede yayınlanan yazılarının bir bölümünü toplamış. Yetmiş beş köşe yazısı ve yerel atasözlerinin yer aldığı kitap 1982 yılı ile 1999 yılları arasında ki dönemi konu alarak Çatalzeytin Festivali, Panayırı, Çatalzeytin Turizmi, Çatalzeytin sevgisi, yöresel özellikleri enine boyuna dile getirmiş. Özellikler: Kitap edinmek için 0(366) 516 12 22
Kitabın Boyu : 11,5x18 cm- 178 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2000
 
 
 
       
  OSMANELİ

Fotoğraflar : Kadir Can
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayım Hizmetleri
Konusu : Osmaneli Kaymakamlığı ve Osmaneli Belediyesi tarafından hazırlatılmış, Osmaneli Evlerini Koruma, İmar, Turizm ve Tanıtma Derneğince bastırılmış rehber kitapta ilçenin tarihi, konumu, turistik ve mimari değerleri, Osmaneli köyleri, kültürel değerleri ifade edilip sanatsal fotoğraflar eşliğinde sunuluyor. Kitap isteme adresleri.
Hazırlayanlar : Osmaneli Kaymakamlığı: Tel no: 0(228) 461 45 71 Osmaneli Belediyesi: Tel no: 0(228) 461 41 61
Kitabın Boyu : 11,5x21 cm – 72 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
 
 
 
       
  YALOVA

Yazar : A Keskin
Fotoğraf : Cengiz Kasapoğlu
Yayın Evi : Veb Grup Tel No: 0(226) 812 56 88
Konusu : Yalova’nın kısa tarihçesi, ilin coğrafi durumu, Yalova’da çiçekçilik, balıkçılık, gezilip görülecek yerler, Yalova Atatürk Köşkleri, dağ yürüyüşü parkurları, Yalova’nın çiçekçi, restoran, kafe, otel reklâm sayfaları ile sunulan telefon rehberi ile son bulan turizm ve eğlence rehberi.
Kitabın Boyu : 11x20,5 cm – 120 sayfa
 
 
 
       
  YENİŞEHİR

Yazar : Özdemir Şarman
Fotoğraf : Gürhan Adana
Yayın Evi : Minerva Ofset A.Ş.
Konusu : Bursa’nın Yenişehir İlçesi ele alınarak coğrafi durumu, tarihi, Yenişehir’de yapılan savaşlar, yaşanan olaylar, tarihi eserler, Yenişehir saat kulesi, ünlü kişiler, yaşam, yemekler, turizm açısından ilginç yerler ve bazı köylerin anlatımına yer veriliyor.
Kitabın Boyu : 17x24 cm – 118 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2001
 
 
 
       
  PSİNEMA

Editör : Doç. Dr. Faruk Gençöz
Yazarlar : Başak Türküler Aka, Müjgan Altın, Ali Bayramoğlu, İ.Sine Eğeci, Ekin Eremsoy, Faruk Gençöz, Hicran İnandılar, Özge Orbay, Nilgün Yılmaz
Yayın Evi : HYB Basım Yayın Tel:0(312) 266 55 66
Konusu : Sinemada Psikolojik Bozukluklar ve Sinematerapi konulu kitap, siyah beyaz fotoğraflarla süslenmiş. Kitapta, Psinema, Sunset Bulvarında Narsisizm, Tarihi Buluşma: Dr. Caligari’nin Odası, Diasosiyatif Kimlik bozukluğu: Psycho ve Diğerleri, Duygusal Zekâ ve Can Dostum, Balıkçı Kral ve Travma, Yas ve Sıradan İnsanlar, Çocuklar Travması, Kadın Terapist ve Dalgaların Prensi, Sinematerapi incelemeleri ve film künyeleri yer alıyor.
Kitabın Boyu : 14x21 cm – 230 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2007
Fiyatı : 11.00 TL
 
 
 
       
  DENİZDE ÇATIŞMAYI ÖNLEME TÜZÜĞÜ

Yayın Evi : İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Tel: 0212 252 01 30
Kapak Fotoğrafı : Haluk Özözlü
Konusu : Seyir halindeki gemilerin mutlak bulundurmaları gereken uluslararası denizde çatışmayı önleme tüzüğü.İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan tüzükte Manevra ve Seyir Kuralları, Her Türlü Görüş Koşullarında teknelerin Yönetimi, Birbirini gören Teknelerin Davranışları, Kısıtlı Görüş Koşullarında Teknelerin Davranışları, Fenerler ve Şekiller, Ses ve Işık İşaretleri, Bölüm ve İstisnalar başlıkları yer alıyor. 9. Baskısı yapılan tüzükte Fenerlerin ve Şekillerin Yerleştirilmeleri ve Teknik Ayrıntıları, Birbirlerine Yakın Bir Halde Balıkçılık Yapan Balıkçı Tekneleri İçin Ek İşaretler, Sesle İşaret Veren Aletlerin Teknik Ayrıntıları, Tehlike İşaretleri ek olarak verilmiş. Tüzükte teknelerin hal ve durumları çizimlerle belirtilmiş.
Kitabın Özellikleri : 16 x 23,5 cm / 90 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2007
Fiyatı : 7 YTL.
 
 
 
       
 
SEVİNCİN KIYISI DATÇA

Yazar : Akgün Akova
Fotoğraflar : Akgün Akova, Bülent Sancaktar
Yayına Hazırlayan : Datça Belediyesi. Tel. 0(252) 712 91 94
Konusu : Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitapçıkta Datça tarihi, antik kent Knidos, koylar, bükler, yörenin bitki örtüsü, doğal güzellikleri, sivil mimari örnekleri, yöresel yemekler, festivaller, etkinlikler, önemli telefonlar ve konaklama tesisleriyle restoranların listesi verilmiş.
Kitabın Özellikleri : 12x22 cm 50 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Şubat 2007
 
 
 
       
  DALYAN 2006

Yazar : Fatih Akaslan
Fotoğraflar : Kenan Çetin, Fatih Akaslan
Yayın Evi : TBF Reklamevi – Tel (0 252) 284 48 93
Konusu : Özenle hazırlanmış Dalyan 2006 rehber kitapçığında Dalyan hakkında her konu yer alıyor. Gezilip görülecek yerler, antik kent kalıntıları, İztuzu kumsalı, motor turları, ulaşım, kaplıca, çamur banyoları, konaklama, yeme, içme, eğlence yerleri detaylı biçimde anlatılıyor. Yörenin flora ve faunası tanıtılıyor. Rehber nitelikli kitapçığın görsel malzemesi ise az görülmüş değişik açılardan çekilmiş estetik fotoğraflarla süslenerek oluşturulmuş. Rehberin son bölümünde yer alan ilanların da, aydınlatıcı bilgilerle haber niteliği taşıyor. Türkçe ve İngilizce sayfalarla yapılan tanıtım kitabı her yıl güncellenerek, Dalyan Belediyesi desteği ile Fatih Akaslan tarafından hazırlanıyor.
Kitabın Özellikleri : 11,5 x 21,5 cm. 170 sayfa.
 
 
 
       
  SAKARYA
Alternatif Turizmin Yeni Adresi

Fotoğraflar : Dilek Safer Songül Çağlayan Hüsnü Gürsel, Cihat Köseoğlu, Cihat Çavdar, Dilek Demiröz, Dask Dogay
Yayın Evi : Ekin Grubu Tel: 0(212) 233 97 54
Konusu : Rehber kitapçıkta Sakarya tanıtımına ve Adapazarı, Pamukova, Geyve, Taraklı, Kaynarca, Karasu, Kocaali, Ferizli, Söğütlü, Sapanca, Akyazı, Karapürçek, Hendek ilçelerine yer veriliyor. Yaylalar, Akarsular, Göller, Şelaleler, Dinlenme Alanları, Alternatif turizm, Sakarya mutfağı, El sanatları, rehber bilgiler gibi başlıklar bulunuyor.
Kitabın Özellikleri : 12x22 cm 158 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Şubat 2007
 
 
 
       
  DATÇA

Yazar : Cem Avşar, Turgay Sönmez, Hülya Kop
Fotoğraflar : Taner Güven, İrfan Yalçın, Olcay Gözütok, Yeşim Karakoç
Konusu : Datça’nın anlatıldığı ve gezi için gereken rehberlik bilgilerin, telefonların yer aldığı kitapçık renkli fotoğraflarla süslenmiş. Konaklama tesislerinin fotoğraf ve kapasitelerine yer verilen gezi rehberinde, lokantalar, ulaşım araçları, hediyelik eşya dükkânları, emlak ofisleri tanıtımları da bulunuyor.
Yayın Evi : Balıkaşıran Yayıncılık Tel: (0–252) 712 41 50
Kitabın Özellikleri : 11,5x21,5 cm. 170 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : 2006
 
 
 
       
  İZMİR

Yazarlar : Gündüz Mutluay, Ekin Yazım Grubu.
Yayın Evi : Ekin Yazım Grubu Tel: (0–212) 233 97 54
Konusu : Eski İzmir fotoğrafları ve tarihi bilgileri ile başlayan gezi rehberi kitapta, il merkezinin bugünkü durumu ve çevresi tanıtılıyor. Konak, Balçova, Buca, Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Aliağa, Bergama, Dikili, Foça, Urla, Mordoğan, Karaburun, Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Özdere, Gümüldür, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Torbalı, Tire, Kemalpaşa ilçelerine ve gezi için gerekli telefonlara yer veriliyor.
Fotoğraflar : Nedim Atilla arşivi- Emin Mengü Arslan, Kadir Can, Lütfü Dağtaş.
Kitabın Özellikleri : İzmir Valiliği için hazırlanmış 12x22 cm / 216 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Mayıs 2004
 
 
 
       
  TOKAT

Yazarlar : Ahmet Duran Tosun, İskender İncebay, Davut Tunçbilek
Fotoğraflar : Ayhan Nasuhbeyoğlu, Hamit Yalçın, Murat Oruç, Osman Demir, Azimet Çiçek
Konusu : Tokat Valiliği tarafından hazırlanan ve Tokat ilinin tüm özelliklerinin anlatıldığı, estetik, kaliteli, renkli fotoğraflarla tamamlanan kitapçıkta, İlin dünden bugüne durumu, coğrafi konumu, Tokat Kalesi, Gökmederese, köprüler, Tokat evleri, sokakları, hamamları, el sanatları, yemekleri, ilçeleri, ören yerleri, yaylaları, mesire yerleri ve il’e gidince yapılmadan dönülmemesi gerekenler detaylar anlatılıyor.
Kitabın Boyu : 10x20,5 cm. 106 sayfa ve il haritası ilaveli
Kitabın Özellikleri : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanmış, İl Özel İdaresi tarafından bastırılmış.
Yayına Çıkış Tarihi : 2004
 
 
 
       
  EDİRNE

Yazar : Ayhan Tunca
Fotoğraflar : Ayhan Tunca, Tunç Üçer, Prof. Dr. Murat Tuğrul, İbrahim Arslan, Rasim Sezen, Ali Çıtak
Yayın Evi : Oluşum Matbaacılık Tel:(0-284) 212 71 89
Konusu : Edirne’nin tanıtımına farklı bir boyut katan rehber kitapçıkta tarih ve kültür ağırlıklı iki geniş güzergah işleniyor. Haritalar, renkli fotoğraflar ve çizimlerle Edirne’nin tarihi ve kültürel değerleri, camileri, evleri, doğası, ünlüleri, çarşıları, çeşmeleri, köprüleri, hamamları, yağlı güreşi, anıtları ve ilçeleri tanıtılıyor.
Kitabın Boyu : 11,5 x 24,5 cm / 98 sayfa
Fiyatı : 5 YTL
 
 
 
       
  FROM PRUSA TO BURSA

Yazarlar : Raif Kaplanoğlu, İsmail Cengiz
Yayın Evi : Organizasyon tarafından Bursa Belediyesi için hazırlanmış
Konusu : Bursa ili özellikleriyle tanıtılıyor. Geçmişten, günümüze belgelerle renkli fotoğraflar, minyatür, harita ve çeşitli çizimlerle süslenen kitabın içinde ilin tarihi, yetiştirdiği ünlüler, ekonomi, el sanatları, kent görünümleri, spor, tarım, yaşam, sanatsal faaliyetlere yer veriliyor.
Kitabın Boyu : 21x28 cm, 192 sayfa, İngilizce
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2005
 
 
 
       
  OSMANLI MİNYATÜR SANATI

Yazar : Banu Mahir
Yayın Evi : Kabalcı Yayınevi ve Dağıtım Tel: (0212) 522 63 05
Konusu : Osmanlı minyatürünün tarihsel süreç içinde şekillenişi,minyatürlü eserlerin türleri, ikonografyası ve bu incelikli sanata yön veren önemli sanatçıların tanıtılması amaçlanıp zengin minyatür örnekleriyle desteklenen Osmanlı Minyatür Sanatı’nın, yedi yüzyılı aşkın hüküm süren Osmanlı hanedanının ihtişamlı hayatının yazma yapraklarına akıtılan yüzünü görmek isteyen genç sanat tarihçileri ve herkes için iyi bir kaynak olacağı şüphesizdir.
Kitabın Özellikleri : İnceleme - Araştırma türünde 32 sayfa kuşe kağıda resimli gravür, ithal kağıt.
Kitabın Boyu : 16 x 24 cm / 211 sayfa
Fiyatı : 20 YTL
 
 
 
       
  KARİA EFSANELERİ

Yazar : C.Canan Küçükeren
Resimleyen : Güngör Kabakçıoğlu
Editör : Editör Gündüz Mutluay
Yayın Evi : Ekin Grubu Tel. 0(212) 233 97 54
Konusu : Türkiye’nin kültürel zenginliklerinden birini daha ele alan yeni kitap’ta Arkeolog yazar Canan Küçükeren Karia Efsaneleri, Anadolu’nun yerli halklarından olup, dillerini hala kimsenin çözemediği Karia halkını, mitolojik kaynaklara dayanarak anlatıyor. Adı bilinen 110 kentten oluşan, bir kısmı Yunan Adaları’nda olmak üzere tamamı Ege’de bulunan Karia, bugünkü Aydın, Muğla ile Denizli’nin bir kısmı ve İzmir’in çok küçük bir kısmına yayılmış kentlerden oluşuyordu. Yazar Antik çağ’ın diğer büyük uygarlıkları gibi mitoloji üreten Karia’yla ilgili antik kaynaklara ve bu kaynaklardan yararlanmış diğer yazarların eserlerine başvurmuş. Mitoloji ve Karia’yla yakından ilgili olan usta sanatçı Güngör Kabakçıoğlu’nun mitolojik öyküleri yorumladığı birbirinden güzel 54 resmiyle kitap estetik değer kazanmış.
Kitabın Boyu : 16x24 cm. 144 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2007
Kitabın Özellikleri : Karton Kapak, kuşe kâğıt, 20 YTL
 
 
 
       
  SIRT ÇANTAMDA AVRUPA

Yazı ve Fotoğraflar : Barış Bakır
Yayın Evi : Ekin Grubu Tel. 0(212) 233 97 54
Konusu : Sırt çantasını alıp Avrupa yollarına düşen genç gezgin Barış Bakır, Atina, Patra, Roma, Floransa, Pisa, Siena, Venedik, Lyon, Nice, Bordeaux, Barselona, Madrid, Paris, Amsderdam gibi şehirler hakkında izlenimler, ipuçları, gezi bilgileriyle yaşadıklarını kitabında toplamış. Trenle Avrupa’yı boydan boya kat eden gezgin, maceralı yolculuğunu kartpostal benzeri fotoğraflarla sunmuş. Kitap haritalarla sonlanıyor.
Kitabın Boyu : 15x22 cm.144 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2007
Kitabın Özellikleri : Karton kapak kuşe kâğıt
Fiyatı : 12.50 YTL
 
 
 
       
  LEZZET DURAKLARI

Yazı ve Fotoğraflar : Mehmet Yaşin
Editör : Gündüz Mutluay
Yayın Evi : Ekin Grubu Tel. 0(212) 233 97 54
Konusu : Gazeteci Mehmet Yaşin meslek hayatının 1993 sonrası yıllarında başladığı gezi yazarlığı, gurmelik gibi branşlarda edindiği birikimi Lezzet Durakları adlı kitabında toplamış. Bursa’dan Antakya’ya Edirne’den Kars’a Antalya’dan Trabzon’a farklı özellikleri olan yiyecek ve içecekleri tanıtmayı amaçlamış. Lezzet Durakları kitabının Ekin Grubuna ait yöreleri tanıtan görsel malzemesi, Türkiye Gezi Rehberi kitabında kullanılan fotoğraflar ile takviye edilmiş olmasına rağmen yeterli olamamış. Yaşin’nin yemek fotoğrafları özensiz ve amatör çekimlerden oluşuyor. Yemek, mutfak, lokanta fotoğrafları iştah açıcı olmaktan çok uzak. Kitapta Mehmet Yaşin’in başkaları tarafından çekilmiş yemek yerken ve portre olarak 50 fotoğrafı da bulunuyor.
Kitabın Boyu : 12x22 cm.312 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2007
Kitabın Özellikleri : Karton kapak kuşe kâğıt
Fiyatı : 18 YTL
 
 
 
       
  TOPHANE LÜLECİLİĞİ
Osmanlının Tasarımdaki Yaratıcılığı ve Yaşam Keyfi

Yazar : Prof Dr. Erdinç Bakla
Editör : Turgay Artam
Fotoğraflar : Akadur Tölegen
Yayın Evi : Antik A.Ş. Yayınevi 0(212) 236 24 60
Konusu : Antik A.Ş. Kültür yayınlarının dokuzuncusu olarak çıkan Prof. Dr. Erdinç Bakla’nın uzun bir araştırmaya konu olan “Tophane Lüleciliği” Osmanlı’nın Tasarımında ki Yaratıcılığı ve Yaşam Keyfini ortaya çıkarıyor. Dört binin üzerinde renkli fotoğraflarla zenginleştirilmiş, kaynak eser olarak değerlendirilecek, bir zanaatın 300 yıl sürdürülen hikâyesi, yapım teknikleri, ustaların ve hattatların imza örnekleri, bu kültürün gravürlerle ve oryantalist ressamların tablolarına yansıması da kitapta görsel bir güzellik olarak sunuluyor. Tuğralı gümüş kahveden, sitil ve nargilelerinde yer aldığı kitabı okurken Osmanlının yaşam keyfini hissediliyor. Kitabın yayın Yönetmenliğini yapan Turgay Artam Tophane Lüleciliği, yeni, bilinçli koleksiyoncular yaratacak, müzayedelerde yüksek değerler ödeyerek Tophane alanların, nasıl bir esere sahip olduklarını hissederek, ayrı bir keyif duyacaklarını belirtiyor.
Kitabın Boyu : 24x32 cm - 380 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2007
Fiyatı : 150 YTL
 
 
 
       
  EGE
Antik Kentleri Gezme ve Anlama Rehberi

Yazar : Devrim Erşen
Editör : Gündüz Mutluay
Fotoğraflar : Oğul Ekşi, Ekin Grubu Arşivi
Yayın Evi : Ekin Grubu tel: 0(212)233 97 54
Konusu : Antik kentler üzerine hazırlanmış bir rehber olup, ören yerlerinin tarihi anlatılmakta. Kitap haritalarla başlıyor, çoğunluğu sonbahar’da çekilmiş kahverengi fotoğraflarla tarihi yerlerin anlatımıyla devam ediyor. Troia, Aleksandreia Troas, Assos, Antandros, Bergamon, Aslepieion, Allianoi, Aigai, Eski Smyrna, Klozomenai, Erythrai, Teos, Apollon Klarios, Metropolis, Ephesos, Sardies, Magnesia, Tralleis, Nysa, Priene, Miletos, Didyma, Ainda, Alabanda, Hierapolis, Laodikeia, Aphrodisias, Stratonikeia, Lagina Hekate, Euromos, Mylasa, Labraunda, İasos, Halikarnasos, Bodrum yarımadası antik kentleri, Kedrai, Marmaris Çevresi, Knidos, Kaunos kitapta yer verilen antik kentler.
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2007
Kitabın Boyu : 12x22 cm – 322 sayfa
Fiyatı : 18 TL
 
 
 
       
  TREKKİNG
Doğa ve Macera Doğaya Kaçış Noktaları

Yazarlar : Nevzat Çetin, Gündüz Mutluay
Fotoğraflar : Erhan Saraloğlu, Nevzat Çetin, Haluk Özözlü
Yayın Evi : Ekin Grubu tel: 0(212)233 97 54
Konusu : Kitap doğa yürüyüşlerine çıkacak olanlara verilen pratik bilgiler ve püf noktaları ile başlıyor. İstanbul Çevresi, Trakya Bölgesi, Kocaeli Bölgesi, Yalova Bölgesi, Yuvacık Bahçecik Bölgesi, İznik Bölgesi, Sapanca Gölü ve Çevresi, Sakarya Bölgesi, Geyve, Göynük, Taraklı, Mudurnu Bölgesi, Düzce Bölgesi, Bilecik Bölgesin de bulunan gezi parkurları anlatılıyor. Kitap, Giyim, Kuşam, Çadırlı Kamplar, Nereden Malzeme Alalım, Seyahat Acenteleri bölümleri ile tamamlanıyor. Görsel malzemesi zengin, faydalı bir rehber sayılabilir.
Yayına Çıkış Tarihi : Üçüncü baskı Eylül 2006
Kitabın Boyu : 12x22 cm – 216 sayfa
 
 
 
       
  OSMANLI MUTFAĞI

Yazar : Türabi Efendi
Çeviren : Altan İltan Aktürk
Editör : Kemal Özdemir
Fotoğraflar : Nadir Ede, Kadir Kır, Asitane Arşivi, Dönence Diabank
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel: 0(212) 511 18 89
Konusu : 1864 Yılında Londra’da İngilizce olarak basılan İlk Osmanlı Yemek Kitabı. Çorbalar, Kebaplar, Külbastılar, Yahniler/Pilakiler, Köfteler, Tavalar, Börekler, Bastılar, Dolmalar, Pilavlar, Sıcak Tatlılar, Soğuk Tatlılar, Kayganalar, Sebzeler, Turşular, Meyve tatlıları, Hoşaflar, Şuruplar, Reçeller başlıkları altında (253 Osmanlı yemek reçetesi) çeşitlerin malzemeleri, yapılışları anlatılıyor. Siyah Beyaz fotoğraflarla, minyatürlerle süslenmiş olan kitabın kâğıdı kaliteli ve sayfa düzeni son derece estetik. Her eve lazım türünden bir kitap!
Yayına Çıkış Tarihi : 2005
Kitabın Boyu : 16x26 cm – 208 sayfa
 
 
 
       
  FİLMİN DEVAMI

Yazar : İdris Atmaca
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel: 0(212) 511 18 89
Konusu : Sancı, Şafak Sökerken, Ekmekarası Umut, Seyir, Mayası Onur, Kapısız, Efekara, Odasız Ayna gibi yapıtları ile tanıdığımız duygu yüklü yazar Filmin Devamı adlı son eserinde kitap kapağında Güngör Özsoy tarafından çekilmiş, Senede Bir Gün isimli 1965 yapımı filmden bir fotoğrafa yer vermiş. Yazar kitabına “Kirpiklerinin karasında bir acemi rimel, ela gözlerine bakmaya doyamadığım” satırlar ile başlıyor. Az ve özlü kelimelerle geçmişe götürüp eski anıların yeniden canlanmasını sağlıyor, “Kırık aynalarda parçalanmış yüzüm, ne yapsam gelemiyorum bir araya” derken, zaman tünelinde fırtınalar koparıyor. Kitap, şiir severleri etkiler, yaşı 50 yi geçmiş olanları daha bir başka etkiler.
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2005
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm – 64 sayfa