YEŞİLÇAM’DA 50 YIL

Yazı ve Fotoğraflar : Güngör Özsoy
Editör : Kemal Özdemir
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel: 0(212) 511 18 89
Konusu : Yılların fotoğraf sanatçısı Güngör Özsoy’dan harika bir belgesel. Türk sinema tarihine ışık tutacak son 50 yılda ün kazanmış sahne emekçilerinin daha önce hiç görülmemiş siyah beyaz fotoğraflarının gün ışığına çıktığı bu kitapta, anılar da yer alıyor. Film setlerinden sahneler, yönetmenler, Fatma Girik, Selda Alkor, Adile Naşit, Neriman Köksal, Muzaffer Tema, Figen Say, Kartal Tibet, Eva Bender, Türkan Şoray, Yılmaz Güney, Filiz Akın, Göksel Arsoy, Ediz Hun, İzzet Günay, Ayhan Işık, Hülya Koçyiğit, Gönül Yazar, Zeki Müren, Çüneyt Arkın fotoğraflarına bayılacaksınız. Ayrıca Prenses Banu, Neri Neril, Seher Şeniz, Ajda Pekkan, Mualla Omay, Feri Cansel, Figen Han, Nükhet Duru, Melek Görgün, Özcan Tekgül, Nuray, Gülgün Erdem, Mine Soley, Dilber Ay, Zerrin Egeliler, Birsen Ayda’nın erotik fotoğraflarına, portrelerine bakmaya doyamayacaksınız. Türk sinemasına, film klasiklerine, aktör ve aktrislerinin gençlik fotoğraflarına meraklı olanların kaçırmaması gereken bir kitap.
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2007
Kitabın Boyu : 22x22 cm – 204 sayfa
 
 
 
       
  KAPALIÇARŞI

Yazarlar : Önder Küçükerman, Kenan Mortan
Fotoğraf : Kaptan Taneroğlu
Yayın Evi : T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü www.kulturturizm.gov.tr
Konusu : Anadolu’da ilk kentler, Çarşılar, Sanayi ve Ürün Kimliği, Esnafın Değişimleri ve Kapalıçarşı Mirası Üzerine Etkileri, İstanbul’da Yenilik ve Büyük Çarşı, Bugün ve Gelecek Üzerine Düşünceler başlıkları altında Kapalıçarşının tarihi anlatılıyor. Tarihi belgeler, minyatürler, çizimler ve renkli fotoğraflarla Kapalıçarşının dünü ve bugünü gözler önüne seriliyor.Belgesel kaynak
Yayına Çıkış Tarihi : 2007 Birinci baskı 2000 adet
Kitabın Özellikleri : Kültür Sanat Eserleri dizisi 463
Kitabın Boyu : 25x32cm – 350 sayfa süper ciltli
Fiyatı : 50 YTL
 
 
 
       
  HOTEL GUİDE
Pocket

Yazar : Ekin Grup
Fotoğraf : Fotoğraflar: Haluk Özözlü
Yayın Evi : Ekin Grup Tel no: 0(212) 233 97 54
Konusu : İngilizce hazırlanan Guidenin ilk 56 sayfasında Türkiye tanıtımı yapılıyor. İstanbul, Marmara ve Trakya, Kuzey Ege, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Kapadokya, Karadeniz, Doğu-Güneydoğu Anadolu başlıkları altında toplanan yörelere ait 1098 otelin fotoğraf ve bilgilerine yer veriliyor. Guide son bölümünde Seyahat Acenteleri, Özel ve Yabancı havayolu Şirketleri, kiralık Otomobil, yat hizmeti veren şirketler, Büyükelçilik, konsolosluklar, Turizm Müdürlükleri, İl Turizm ofisleri yer alıyor.
Kitabın Boyu : 12x16cm, 452 sayfa,
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
 
 
 
       
  AKŞEHİR
Anadolu Evleri Dizisi 5

Yazar : Cengiz Bektaş
Fotoğraflar : Cengiz Bektaş, Nevzat Sayın
Yayın Evi : Bileşim Yayınevi Tel no: 0 212 324 44 43
Konusu : Akşehir'e ulaşım yolları, Çoğrafi durumu, tarihi, yerleşme ilkeleri, Usta işveren ilişkileri, Yapı denetimi, Evlerin genel özellikleri, Evlerin türleri, Yapım yönetimi, Gereçler, El aygıtlar, Ustalar konu başlıklarıyla Akşehir evleri inceleniyor. Cengiz Bektaş cizimleri, ev planları ve fotoğrafları ile süslenen kaynak eser, İngilizce özet sayfalarla sonlanıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Yayın Tarihi: I. Baskı 1992- II. Baskı 2005
Kitabın Boyu : 16 x 26 cm - 80 sayfa
Fiyatı : 13 YTL
 
 
 
       
  OYUNCULAR

Editör : Şakir Eczacıbaşı
Tasarım ve Uygulama : Bülent Erkmen
Yayın Evi : Eczacıbaşı Holding A.Ş. Tel no:0(212) 350 80 00
Konusu : Usta fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleşen, yönetmenliği Şakir Eczacıbaşı, kurgu ve tasarım Bülent Erkmen tarafından gerçekleştirilen Eczacıbaşı Fotoğraf albümleri, Dünyanın önemli kütüphanelerine ve sanat merkezlerine dağıtılıyor. Geleneksel hale gelen ve bir tür belgesel kaynak olan fotoğraf albümü için önceki yıllarda "Yollar, Sokaklar, Evler, Balıkçılar, İnsan Manzaraları, Dükkânlar, Çarşılar Pazarlar" gibi birçok temalar işlenmişti. Eczacıbaşı fotoğraf yıllığı 2007 konusu ise "Oyuncular" olarak seçilip hazırlanarak sunuldu. "Oyuncular" konulu fotoğraf albümüne bakanlar, kendilerini film izler gibi çok renkli bir gösteri dünyasında hissediyorlar. Birbirinden güzel 220 fotoğrafın bulduğu albümde sahne oyun ve gösterileri, sirk dünyası, sokak çalgıcıları, folklorik ve sanatsal gösteriler, çocukların dünyası, spor karşılaşmalarından görüntüler yer alıyor. Gelecek yıl çalışma konusu "Yolcular" olacak. (Fotoğraf Albümünü seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz).
Yayına Çıkış Tarihi : 2007
Kitabın Boyu : 19,5 x 25 cm , 246 sayfa
 
 
 
       
  ARTVİN

Fotoğraf : Dursun Altunay, Muhammet Bilgin, Zafer Güngüt, Süleyman İnal
Yayın Evi : Artvin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tel no: 0(466) 212 30 71
Konusu : Başta Artvin Merkez olmak üzere Ardanuç, Şavşat, Yusufeli, Borçka, Murgul, Arhavi, Hopa ilçelerinin birbirinden estetik fotoğraflarla tanıtıldığı Artvin Rehber kitapçığında fotoğraf altı bilgilerle tarihi eserler, il çevresinin hayvan varlığı ve bitki varlığı gözler önüne seriliyor. Anlaşılır haritalarla desteklenen kitapçık, telefon rehberi ile sonlanıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2007
Kitabın Boyu : 11,5x22 cm 156 sayfa
 
 
 
       
  ÇORUM

Fotoğraflar : İsmail Dölarslan, Dr. Ateş Velidedeoğlu
Yayın Evi : Çorum Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanmış İl Özel İdaresince bastırılmış. Tel No: 0(364) 213 10 01
Konusu : Çorum, Alacahöyük, Hattuşa, Yazılıkaya, Şapinuva, İncesu Kanyonu yazı ve fotoğraflarla yer alıyor. Müzelerde sergilenen eserlere, çizim, krokilere yer veriliyor. Kitapçıkta yanıltıcı bazı kolaj uygulamalarına rastlanıyor.
Kitabın Boyu : 11,5x21,5 cm 96 sayfa
 
 
 
       
  ESKİ ÖDEMİŞ

Yazar : Mustafa Erdal
Fotoğraflar : Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, Nazif Harupçu
Yayın Evi : Efe Ofset: 0(232) 544 11 58
Konusu : Anımsamalarla Eski Ödemiş Arz-ı Halleri kitabında yazarın 2004-2006 yılları arasında küçükmenderes Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazılarından 90 seçme yazı yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Şubat 2007
Kitabın Boyu : 14x20,5 190 sayfa
Kitabın Özellikleri : Ödemiş Belediyesi Kültür hizmeti
 
 
 
       
  İNCEÇENE

Yazar : Mustafa Erdal
Çizen : Memduh Ceylan
Yayın Evi : Ödemiş Belediyesi Tel No: 0(232) 544 90 97
Konusu : Ödemiş Belediyesi Tel No: 0(232) 544 90 97 Konusu : Ödemiş'in yerel ağzının tipik söyleyiş özelliklerini geçmişten geleceğe aktarılmasında önemli bir kaynak, kent belleğinde önemli bir mihenk taşı olacak "İnceçene" de Ödemiş yerel ağzı ile ilgili bir çok örneklemeyi bulacak ve oradaki iki insanın duygularını zevkle okuyacaksınız.
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2007
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm 100 Sayfa
 
 
 
       
  KAYSERİ

Fotoğraflar : Mustafa Kilaborucu
Yayın Evi : Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanmış İl Özel İdaresince bastırılmış.
Konusu : Türkçe ve İngilizce metinlerin yer aldığı Kayseri Kitapçığında Kültepe, Kayseri Kalesi ve surları, müze, medreseler, türbeler, kümbetler, camiler, kervansaraylar, köprüler, yeraltı şehirleri, çarşılar, hanlar, konaklar, yöresel folklorik özellikler, Erciyes Dağı, sivil mimari, şelaleler, Milli Parklar, Soğanlı, Sultan Sazlığı, kilimlere ve haritalara yer veriliyor. Kitapçık daha ziyade az yazı çok fotoğraflı albüm olarak hazırlanmış.
Kitabın Boyu : 2004
Kitabın Boyu : 16,5x23,5 cm 114 sayfa
 
 
 
       
  KELKİT HAVZASI

Yayın Koordinatörü : Gönen Orhan
Editörler : Tevfik Taş, Lale Yılmaz, Özgen Kurt
Yayın Evi : Ceren Tanıtım Organizasyon ve Tic. Ltd. Şti. Tel no: 0(212) 275 43 70
Konusu : Kelkit Havzası Kalkınma Birliği tarafından hazırlanan belgesel çalışmada, Kelkit Havzası Rehberi, Giresun, Gümüşhane, Sivas, Tokat kent rehberi, Kelkit Havzası Turizm ve Kültürel Miras Haritaları, Kelkit Havzası Yaban Yaşam Haritası, Kelkit Havzası Rehberi CD olarak bulunuyor. Kaliteli, titiz ve tatminkar bir çalışma.
Yayına Çıkış Tarihi : II.Basım 2008
Kitabın Boyu : 11,5x22 cm
Kitabın Özellikleri : 5 kitap paket halinde 190+122+154+190+150 sayfa
 
 
 
       
  NAZAKA'DAN KAYSERİ'YE

Yazarlar : Doç. Dr. Yıldıray Özbek, Doç. Dr. Yıldıray Arslan, Öğr. Gör. Dr. Birol Akgül, Çiğdem Taşkıran, Gazihan Aslantaş
Yayın Evi : Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği
Konusu : Kayseri Turizm rehberi olarak hazırlanan kitapçıkta Türkçe ve İngilizce bilgilerle tarihi eserler, doğal güzellikler, yöresel özellikler ve haritalar, çizimler, önemli telefonlara yer veriliyor. Bazı sayfalarda kullanılan zemin renk ve desenleri göz için yorucu olsa da içerik olarak kullanışlı, bol fotoğraflı, bir rehber sayılabilir.
Yayına Çıkış Tarihi : Temmuz 2007
Kitabın Boyu : 13x19 cm 156 sayfa
 
 
 
       
  REHBER SAMSUN

Yazarlar : Baki Sarısakal, Dilek Safer
Yayın Evi : Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tel: 0(362) 431 00 14
Konusu : Samsun Valiliğince yayımlanan Samsun rehberinde, ilin tarihi, müzeleri, anıtları, dini yapıları, gezi yolları, plaj ve meydanları renkli fotoğraflar ve detaylı bilgilerle anlatılıyor. Yakakent, Alaçam, Bafra, 19 Mayıs, Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Kavak, Havza, Vezirköprü, Ladik, Asarcık, Ayvacık, Salıpazarı ilçelerine yer veriliyor. Samsun Rehberi önemli telefon listesi ile son buluyor. İtina ile hazırlanmış, pratik ve doyurucu.
Yayına Çıkış Tarihi : II. Baskı Şubat 2008
Kitabın Boyu : 12x22 cm 224 sayfa
 
 
 
       
  İSTANBUL HAMAMLARI

Yazar : Mehmet Nermi Haksan
Yayın Evi : Türkiye Turing ve Otomobil Kurum Yayınları Tel no: 0(212) 282 81 40
Konusu : İstanbul’da bulunan 237 hamam hakkında detaylar, adresleri, tarihçesi gibi bilgiler veriliyor. Günümüze ulaşan hamamların siyah beyaz fotoğrafları, iç ve dış görünümler, kroki planları ve bazı haritaların yer aldığı kitap, ilgi duyanlar için belgesel kaynak değerinde.
Yayına Çıkış Tarihi : 1995
Kitabın Boyu : 16x24 cm 312 sayfa
Fiyatı : 25.00 TL
 
 
 
       
  Ortaçağ ve Sonrasında Van Gölü Çevresi Mimarlığı
II - BİTLİS

Yazar : Abdüsselam Uluçam
Yayın Evi : T.C Kültür Bakanlığı Yayınları Dizisi 288
Konusu : Bitlis merkezinde bulunan tarihi ve mimari eserler ile Adilcevaz, Ahlât, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan’da bulunan mimari değeri yüksek eserler, coğrafi durum hakkında genel bilgiler ışığında krokiler, renkli fotoğraflarla gözler önüne seriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 06.2002
Kitabın Boyu : 20x28 cm 332 sayfa I. Baskı 5000 adet
Fiyatı : 10.80 TL
Kitabın Özellikleri : Ciltli kapak
 
 
 
       
  DENİZ FENERLERİ

Yazı ve Fotoğraflar : M.Vefa Toroslu vefa.toroslu@gmail.com
Yayın Evi : Dev Fuarcılık/Dev Yayıncılık Tanıtım ve Organizasyon Hiz. Ltd. Şti. Tel: (0-212) 464 30 41
Konusu : Yazar Vefa Toroslu Deniz Fenerleri konulu sergisinden sonra Deniz Fenerleri kitabını hazırlamış. İzmir Deniz Ticaret Odası'nın katkılarıyla ortaya çıkarılan kitap belgesel kaynak niteliğinde. Toroslu'nun birbirinden güzel fotoğraflarla süslediği kitabında, Genel Olarak Deniz Fenerleri, Dünyada Deniz Fenerleri, Türkiye'de Deniz Fenerleri,Türkiye'de ki Tarihi deniz Fenerleri, Deniz Fenerlerinin haritada ki Yerleri başlıkları bulunuyor. Çizimler, resimler, gravür, pul, kartpostal, fenerlerin resimlendiği neşriyatlar ve haritalarla takviye edilen Deniz Fenerleri kitabı ancak bu kadar güzel hazırlanabilir dedirtecek güzellikler barındırıyor. Kitabı okurken, tarihe kısa bir yolculuk yapıyor, deniz Fenerlerini tanıyor, fener çevresinde geçen tarihi olayları yaşıyorsunuz. Gemicilerin dostu, karanlığın sesiz tanıkları, denizcilerin kader arkadaşları Deniz Fenerleri'nin kitabı, imrendirici olduğu kadar seyahat arzusu uyandırıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 14.Şubat.2008
Kitabın Boyu : 22x22 cm 146 Sayfa
 
 
 
       
  Türkiye’nin Kültür Mirası
100 KALE

Editör : Mustafa Alp Dağıstanlı, Ümit Bayazoğlu
Yazarlar : Faruk Pekin Hayri Fehmi Yılmaz
Fotoğraflar : 18 fotoğrafcının arşivinden derlemeler
Yayın Evi : NTV Yayınları Tel: 0(212) 335 00 00
Konusu : Türkiye’nin Kültür Mirası kalelerin 100 tanesi 133 fotoğrafla anlatılmış. Her kalenin tarihi ve bugünkü durumları hakkında bilgiler verilen kitabın görsel malzemesi çeşitli fotoğrafçılardan edinilen derlemelerle oluşturulmuş. Türkiye’de bulunan binlerce kale içinden seçilen kalelerin, böylesine görkemli temayı yansıtamadığı gibi özensiz çalışmanın fotoğrafları da donuk, yetersiz ve amatör. Kitap ise NTV yayıncılığın önceki yayınların kalitesinden uzak görünüyor.
Kitabın Boyu : 18,5x23,5 cm 214 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Mart 2008
Fiyatı : 25.00 TL
 
 
 
       
  Yeterli-Dengeli Beslenme ve
Sağlıklı Zayıflama Rehberi

Yazarlar : Prof. Dr. Perihan Arslan, Prof. Dr. Nazan Bozkurt, Prof. Dr. Nilgün Karaağaoğlu, Doç Dr. Seyit Mercanlıgil, Dr. Sema Açıkerge
Yayın Evi : ÖZGÜR YAYINLARI
Konusu : Dengesiz beslenme sonucu gelişen şişmanlık,arzu edilmeyen bir durumdur ve çeşitli has-talıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Zayıflamak amacıyla yapılan yanlış diyetler de sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sağlıklı zayıflamak ve vücut ağırlığını dengede tutmak için ilk kural doğru beslenme bil-gisine sahip olmaktır. Diyet kişiye özeldir.
Kitabın Boyu : 12,5 x 19.5 - 184 sayfa
Kitabın Özellikleri : 1. Hamur, Karton Kapak
Fiyatı : 13,50 - YTL
 
 
 
       
  BEÇİN
Menteşe Beyliğinin Başkenti

Yazar : Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal
Fotoğraflar : Hasan Uçar, Gültekin Teoman
Yayın Evi : Beçin Belediye Başkanlığı Kültür Yayınları
Konusu : Menteşe oğulları ve Beçin, İç kale, Anonim Türbeler, Büyük Hamam, Zaviye, Mültezim evi ve Sofuhane, Orhan camii, Hankah, Ahmet Gazi Medresesi, Bey Konağı, Bey Hamamı, Kubbeli Çeşme, Kızıl Han, Bizans Şapeli, Seymenlik Zaviyesi, Orman Tekkesi, Menteşe Mezarlığı, Yelli Külliyesi, Karapaşa Medresesi, Beçin Definesi yazı ve renkli fotoğraflarla anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Temmuz 2006
Kitabın Boyu : 13x23 cm 56 sayfa
Kitabın Özellikleri : İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan rehber kitap
 
 
 
       
  MARMARA DENİZİ’NİN İZLENMESİ PROJESİ

Editör : M. Levent Artüz
Yayına Hazırlayan : B.Bülent Artüz, Atilla Aydemir, Barış Sönmez, Duyşen Özel, Gülnur Öztaş, İlayda Tan, Koracan Merako
Yayın Evi : TC. İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları no 82
Konusu : 2007 Temmuz, Ağustos Dönemi Hidrogratif-Biyolojik-Klimatolojik İstasyon Çalışmaları. Marmara Denizinde 1954 yılından bu yana sürdürülen konu ile ilgili çalışmalar, denizin kirlenme hızını niceleyici olarak ortaya koyarken, değişimleri belgelemek amacı taşıyan kitap ham verilerle alınması gereken tedbirleri sunuyor. Hidrobiyolog Levent Artüz yapılan ölçümlerde alt su kütlesindeki olumsuz gelişmelerin, örneğin suda çözünmüş oksijen (DO) yoğunluğunda ki azalmaların produktif üst su kütlesine olan etkisini ortaya koyması açısından önemine dikkat çekiyor. Ölçümler, İstasyon konumları, Plankton veri tabloları, Klorofil ölçümleri, Bentik meteryoal dağılımı veri grafik çıktıları ile gözler önüne seriliyor. Konu renkli, siyah beyaz fotoğraf ve haritalarla takviye ediliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Haziran 2008
Kitabın Boyu : 16,5x23,5 cm 108 Sayfa
 
 
 
       
  KUŞ EVLERİ

Yazı ve Fotoğraflar : Cengiz Bektaş
Yayın Evi : Literatür Yayıncılık Dağıtım Tel no: 0 212 292 41 20
Konusu : Sunu ile başlayan Kuş Evleri kitabında Ama, 20 yy daha insancıl olmalıydı, İnsanlık, Neden, Yalnız dinsel nedenler açıklamaya yeter mi kuş sevgimizi, Osmanlılarda vakıf konuları insanın çevresiyle ilişkisini gösterir, İnsan doğanın özeği mi?, Yabancıların tanıklıkları, Kuşlar, Malik Aksel’in anlattıkları, Benim asıl konum, Nerelerde, Ne zamandan beri, Gereç, Ne tür yapıların üzerine nerelerine yapılıyorlar, Yapılma yöntemleri, Saptama çizim, Eskişehirli kuşlar başlıkları altında konuya bilgi fotoğraf ve çizimlerle açıklık getiriliyor. Kuş evlerinin bulunduğu yapılar adresleri ve fotoğraflarıyla belirtiliyor.
Kitabın Boyu : 14x21 cm. 150 sayfa saman kâğıt
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2003
Fiyatı : 12 TL
 
 
 
       
  TÜRKÇE KONUŞANLAR

Fotoğraflar : Ergun Çağatay
Editör : Ergun Çağatay Doğan Kuban
Yayın Evi : Tetragon A.Ş. Tel no:0 212 249 98 91
Konusu : Tarih ve referans kitabı olan Türkçe Konuşanlar kitabında, “Orta Asya'dan Balkanlar'a 2000 Yıllık Yolculuk anlatılıyor. Türklerin mirasını, kültürel değerlerinin önemini ortaya koyarken okurları da yeryüzünün en zengin uygarlıklarından birini keşfetmeye ve günümüz dünyasındaki rolünü anlamaya yöneltiyor." Birbirinden çarpıcı fotoğraflar eşliğinde dil ve kimlik üzerine; göçebelik etkileşimleri, Türklerle Orta Asya İran – Arap, Slav, Avrupa etkileşimleri üzerine, sözlü edebiyattan mimariye, yemek kültüründen çeşitli sanat alanlarına, insan davranışlarına, eşsiz bir yolculuk! Kitap, sayfalar boyu ilerledikçe yeryüzünde en güçlü silahın ne para, ne iktidar; yeryüzündeki en etkili iletişim ve tanıtım aracının ne ticaret ne sanayi olmadığını, sadece kültür olduğunun bir kez daha ayrımına varmamızı sağlıyor.
Kitabın Boyu : 24x30 cm, ciltli
Yayına Çıkış Tarihi : 01.12.2007
Fiyatı : 145 TL
Kitabın Özellikleri : 277 renkli, 70 SxB fotoğraf ve 10 renkli harita,
 
 
 
       
  MASUMİYET MÜZESİ

Yazar : Orhan Pamuk
Yayın Evi : İletişim yayınları Tel No: 0(212) 516 22 60
Konusu : Yazar, altı yıldır üzerinde çalıştığı kitabını 83 başlık altında toplamış. Masumiyet Müzesi kitabını okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkında bütün düşüncelerin derinden etkileneceği belirtiliyor. Pamuk’un, akıllardan hiç çıkmayacak sarsıcı hikâyesinde 1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze dek gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikâyesi, hızı, hareketi, olayların ve kahramanların zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız bir kitap olacağı vurgulanıyor! Gençler için ilginç olabilir.
Kitabın Boyu : 13x19,5 cm 600 sayfa
Yayına Çıkış Tarihi : Eylül 2008
Fiyatı : 24 TL
 
 
 
       
  HATAY

Editörler : Ayşe Serra Şehoğlu, Yasemin Mıstıkoğlu
Fotoğraflar : Neçmettin Burgaç
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : Antakya’nın coğrafyası, tarihi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Dünyaya örnek şehir Antakya, Tarih ve Turizm, Festival ve Yarışmalar, Antakya Mutfağı, Harbiye, Samandağ, İskenderun, Arsuz, Belen, Payaş, Altınözü, Yayladağı, Reyhanlı, Kırkhan, Ulaşım, Kaynak, Kronoloji, Antakya’da yaşanan felaketler konu başlıkları altında medeniyetlerin buluşma noktası anlatılıyor. Fotoğraflar, kullanılan kâğıt, baskı kalitesiyle estetik ve güzel bir kitap.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Boyu : 15x15 cm 194 sayfa
 
 
 
       
  KARS
Kent Rehberi

Editörler : Vedat Akçayöz, Tazebey Çakas, Yıldırım Öztürkkan, Sezai Yazıcı, Özcan Yurdalan
Fotoğraflar : Vedat Akçayöz, Erturul Erdem, Selahattin Gültekin, Erkan Karagöz, Yıldırım Öztürkkan, Çağan Şekercioğlu, Evren Uludaş
Yayın Evi : Kars Kent Konseyi Tel no: 0(474) 212 45 34
Konusu : Kentin doğal yapısı, tarihi, gezi notları, görülecek yerler, kültür, ne nerede, fotoğraflarla Kars başlıkları altında ilin tanıtımı yapılıyor. Siyah Beyaz ve renkli fotoğraflar, haritalarla süslü kitap kapsamlı bir çalışmanın ürünü. Kalitesiyle göz dolduruyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci Baskı 2007
Kitabın Boyu : 15x21 cm 130 sayfa
 
 
 
       
  ALLIANOI

Yazar : A. Vedat Çelgin
Yayın Evi : Arkeoloji Sanat Yayınları Tel no: 0(212) 249 92 26
Konusu : Bergama yakınlarındaki benzersiz arkeolojik miras, tarih ve doğa hazinemiz Allianoi (Paşa Ilıcası) sulara gark olacağı karanlığa gömüleceği ölüm gününü bekliyor. Allianoi ağlıyor, Allianoi feryat ediyor. Gelin çığlıklarına kulak verelim, sonradan pişman olacağımız, utanç duyacağımız bu “fahiş hata”dan dönelim 2000 yıllık bir geçmişe saygı duyalım. Bu tarih ve doğa katliamını hep birlikte durduralım. Durduralım ki tarih bizi yargılamasın. Kitapçıkta beş adet siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Boyu : 15x21 cm 32 sayfa
 
 
 
       
  DERİ ESERLER

Yazar : Lütfü Dağtaş
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : Türkiye Deri Vakfı kültür hizmeti olan Müze ve Koleksiyonlardan Deri Eserler kitabında, Anadolu’nun yüzyıllara dayanan kültürü, deriye dönük çalışmalar, derinin kullanım alanları, müzelerde bulunan objelerin fotoğraflarıyla, harita ve minyatürleriyle örnekler sunuluyor. Kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan kitap, kâğıt kalitesi, itinalı baskısı, hazırlanışıyla göz dolduran kaynak eser niteliği taşıyor. Kitapta BJK li futbolcu Yusuf Tunaoğlu’nun kramponundan, II. Abdülhamit’in deri eşyalarına, ceylan derisi üzerine yapılmış haritalardan, Atatürk’ün deri eşyalarına dek birçok eşya örneği yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Kasım 2007
Kitabın Boyu : 21,5x28 cm 114 sayfa
 
 
 
       
  ANADOLU'DA DERİCİLİK

Yazar : Lütfü Dağtaş
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : İzmir Menemen deri serbest bölgesi adına çıkarılmış kültür hizmeti Anadolu’da Dericilik” kitabında, Türklerde dericilik-Eskiçağ Anadolu’sunda dericilik, Anadolu’da dericilik, Deri bölgelerimiz başlıklarıyla konu geniş biçimde tüm detayları ile gözler önüne serilmiş. Deri üzerine çalışmalar, deri kullanılarak yapılmış eşyalar, çeşitli objeler, deri konulu minyatürler, deri üzerine yapılmış haritalar, Osmanlı dönemi kitapların cilt kapakları, silah kınları, Topkapı sarayı harem dairesi deri kaplı kubbesi, deri körüklü arabalar, sakaların deri kırbaları, Türk deri sektörünün geçirdiği evreler renkli siyah beyaz fotoğraflarla gözler önüne serilmiş. Kitabın son bölümünde Dericilik alanında kullanılan terimler listeleniyor. Meraklısı için önemli bir kaynak eser.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Ağustos 2007
Kitabın Boyu : 22x30 cm 194 sayfa
 
 
 
       
  ACEMİ IRMAK

Yazar : Erol Özyiğit
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : Şiir kitabı
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm 66 sayfa
 
 
 
       
  DUVARLARDA GÖZLERİM ÜŞÜYOR

Yazar : Volkan Hacıoğlu
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : Şiir kitabı
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm 80 sayfa
 
 
 
       
  NİNATTA'NIN BİLEZİĞİ

Yazar : Ahmet Ümit
Yayın Evi : Doğan Kitapçılık A.Ş. Tel no: 0(212) 4496006
Konusu : Yazar Bir Hitit Destanı’nı 12 tablette anlatan romanında Anadolu’da ki ilk büyük devlet Hititler. Yeryüzünde ki ilk büyük savaş Kadeş. Kadeş’e giden sevgilisini3300 yıl bekleyen Hititli bir kadın Ninatta. Yarıda kalan bir sevda Ninatta ile Nuvanza başlıklarına yer vermiş. Kitabı hiyerogliflerle süslemiş. Kitap sonunda hiyerogliflerin anlamları ve kişilerin tanıtımları bulunuyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 1.Baskı Ekim 2006
Kitabın Boyu : 14x23 cm 112 sayfa
 
 
 
       
  ŞAİRİNİ ARAYAN MEKTUPLAR

Hazırlayan : Erol Özyiğit
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : yazarlara ait mektuplar
Yayına Çıkış Tarihi : Ekim 2008
Kitabın Boyu : 15x21,5 cm 314 sayfa
 
 
 
       
  SAKLI YÜZ

Yazar : Erol Özyiğit
Yayın Evi : Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri Tel No: 0(212) 511 18 89
Konusu : Şiir kitabı
Yayına Çıkış Tarihi : Mayıs 2004
Kitabın Boyu : 13,5x19,5 cm 98 sayfa
 
 
 
       
  BENİM LOKANTALARIM

Yazar : Artun Ünsal
Yayın Evi : Yapı Kredi Kültür Yayınları. Tel no: 0(212) 252 47 00
Konusu : İstanbul’dan Anadolu’ya göz ve damak anıları başlığı altında 232 gözde adrese yer veriliyor. Artun Ünsal’ın en az yemekler kadar lezzetli, detaylara önem veren, kısa ve özlü cümlelerle tanıttığı lokanta, restoran ve meyhanelerin özel tatları, çeşitleri akıcı üslubuyla ortaya konuluyor. İlk bölümde Balık ve Rakı Sofraları ile başlayan kitap, Tencere Yemeklerinin Sefası, Köfteler ve Kebaplar Üzerine, Türk Mutfağıyla Özenli Mekânlar, Yabancı Lezzetlerde Bir Gezinti, Anadolu’dan Esintiler başlıklarıyla gelişip, Abur Cuburlarım ve Alfabetik dizin ile sonlanıyor. Az sayıda bulunan siyah beyaz fotoğraflara yer verilmesine rağmen güçlü anlatım sayesinde görsel malzemeye fazla ihtiyaç hissedilmiyor. Yeme içme konusuna meraklı olanlar için işin ehlinden çıkmış okunması gereken bir çalışma.
Yayına Çıkış Tarihi : Genişletilmiş 4. baskı Şubat 2008
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm 544 sayfa
Fiyatı : 19 TL (% 20 indirimli satılıyor).
 
 
 
       
  NİMET GELDİ EKİNE

Yazar : Artun Ünsal
Fotoğraflar : Murat Germen
Yayın Evi : Yapı Kredi Kültür Yayınları. Tel no: 0(212) 252 47 00
Konusu : Yüzlerce ekmek çeşidinin yapıldığı Türkiye’de ekmeğin öyküsünü anlatan kitap 7 bölüme ayrılmış. Mağara adamlarından günümüze ekmeğin öyküsü, Anadolu’da ekmeğin tarihi, İnançlarda Dinlerde ve Anadolu Folklorunda ekmek, Tarladan sofraya, Köy ekmekleri, Çarşı ekmekleri, Katmer Çörek Börek ve yemekler başlıkları altında sunulan çalışmada çizimler, tablolar, renkli fotoğraflarla ekmeğin geçirdiği evreler, yapımında kullanılan araçlar sergileniyor. Konuya merak duyanlar için tüm ekmek çeşitlerini topluca bulabilecekleri güzel ve iştah açıcı yönü olan araştırmanın ürünü.
Yayına Çıkış Tarihi : 3. Baskı Şubat 2006
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm 242 sayfa
Fiyatı : 20 TL (% 20 indirimli satılıyor).
 
 
 
       
  AFRODİSYAS Sebastion
Sevgi Gönül Salonu

Hazırlayan : Mesut Ilgım
Fotoğraflar : Mesut Ilgım
Editör : Begüm Kovulmaz
Yayın Evi : Yapı Kredi Kültür Yayınları. Tel no: 0(212) 252 47 00
Konusu : Türkçe ve İngilizce bir arada olarak hazırlanan kitapta siyah ve beyaz zemin renkleri üzerine 274 adet siyah beyaz fotoğrafla salonda yer alan eserlere, standart sayfa yapısında yer veriliyor. Her eserin bütünü sağ sayfada yer alırken dört detay fotoğraf sol bölümde sunulmuş. Heykel kompozisyonlarda neler ifade edildiği özetlenmiş. Tarihe olduğu kadar SxB fotoğrafa gönül verenler için faydalı bir kitap niteliği taşıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Mayıs 2008
Kitabın Boyu : 17,5x25 cm Ciltli 140 Sayfa
Fiyatı : 25 TL (% 20 indirimli satılıyor).
 
 
 
       
  ÖLMEZ AĞACIN PEŞİNDE
Türkiye’de Zeytin ve Zeytinyağı

Yazar : Artun Ünsal
Fotoğraflar : Jean-Marie del Moral
Editör : Editör Ayfer Tunç
Yayın Evi : Yapı Kredi Yayınları Tel no: 0(212) 252 47 00
Konusu : Akdeniz efsanelerinde adı Ölmez Ağaç ya da Hayat Ağacı olarak geçen zeytin ağacı, antik çağlardan beri insanoğlu hayatının içinde olmuş kimi zaman meyvesi, kimi zaman yağı ile insanlığa sağlık lezzet ve güzellik vaat etmiş. Yazar dini metinlerde kutsal kabul edilen bu ağacın meyvesi ve yağının serüvenini 13 başlık altında kaleme almış.
Yayına Çıkış Tarihi : 7. Baskı Ekim 2008
Kitabın Boyu : 13,5x21 cm 282 sayfa
Fiyatı : 25 YTL % 20 indirimli
 
 
 
       
  Türkiye’nin Kültür Mirası
100 KÖPRÜ

Yazarlar : Faruk Pekin, Hayri Fehmi Yılmaz
Editör : Mustafa Alp Dağıstanlı
Yayın Evi : NTV Yayınları Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş. Tel no: 0(212) 335 00 00
Konusu : Farklı bakış açılarına sahip fotoğrafçılardan, toplama fotoğraflarla hazırlanan 100 Köprü kitabında köprülerin hikâyeleri, bulunduğu yerler, konumları anlatılıyor ve genelde her köprü bir fotoğrafla süsleniyor. Ne var ki panoramik görünümlü köprüler tek sayfaya sığmayınca bir parçaları cilt arasında ve diğer sayfada kalması, tüm seyir zevkini öldürüyor. Konuya uygun format seçilmediği ve albüm stili yapılmadığı için köprüler kareye yakın ölçüye sıkıştırılmış. Kitapta önemli köprülerin eksikliği hissediliyor. Gün batımı, gün doğumu, gece aydınlatılmış köprü fotoğrafına ve köprülerin birçoğunda yaşam belirtisine rastlanmıyor. Ruhsuz bir kitap.
Yayına Çıkış Tarihi : Kasım 2008
Kitabın Boyu : 18,5x23,5 cm 214 sayfa
Fiyatı : Fiyatı 25 YTL
 
 
 
       
  YOLCULAR

Yayın Koordinatörü : Şakir Eczacıbaşı
Tasarım ve Uygulama : Bülent Erkman
Yayın Evi : Eczacıbaşı Holding A.Ş. Tel no: 0(212) 350 80 00
Konusu : Usta fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleştirilen ve Dünyanın önemli kütüphanelerine, sanat merkezlerine dağıtılan Eczacıbaşı albümlerinin 2008 yılı konusu Yolcular olarak seçilmiş. Havalimanları, tren garları, limanlarda, iskelelerde yolcu salonları, şehirlerarası otobüs terminallerinde yaşlısı, genci, çocuklusuyla ailelerin veya bir başına seyahat edenlerin dünyasından yansımalara ait fotoğraflar bulunuyor. Fotoğraf Albümünü seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.
Yayına Çıkış Tarihi : Ocak 2009
Kitabın Boyu : 20x25 cm , 218 sayfa
 
 
 
       
  LUISITO: BİR SEVGİ ÖYKÜSÜ

Yazar : Susanna Tamaro
Çeviren : Eren Cendey
Yayın Evi : Can Yayınları
Konusu : Anselma, yaşlı ve emekli bir öğretmendir. Roma’daki evinde yıllardır yalnız başına yaşamakta, artık tanıyamadığı bu dünyada kendini gereksiz hissetmektedir. Her günü acı ve hüzün doludur. Bir yaz gecesi çöp tenekesinin dibinde terk edilmiş olağanüstü bir papağan bulur. Luisito adını verdiği papağan, Anselma’nın yüreğindeki buzları eritecek, sevgiyi yeniden keşfetmesini sağlayacaktır. Tüm bir yaşamıyla hesaplaşmayı göze alan Anselma, Luisito sayesinde, dünyanın ona unutturmaya çalıştığı yaşama sevincini yeniden duymaya başlayacaktır. Ta ki... Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’in yazarı Susanna Tamaro, bir gazete haberinden esinlenerek yazdığı yeni romanı Luisito: Bir Sevgi Öyküsü’nde, sevginin kurtarıcı gücünü yüceltiyor. Luisito, okurunu şaşırtan, duygulandıran ve eğlendiren çağdaş bir masal. Tekdüze ve sevgisiz bir yaşamın bağrındaki şiiri, güzelliği ve sevgiyi ortaya çıkaran küçük bir roman.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Özellikleri : 104 Sayfa
Fiyatı : 5,63 YTL
 
 
 
       
  KAHRAMANMARAŞ

Editörler : Semih Gemci, Belma Gemci, Ramazan Avcı, Serdal Yılmaz, Mehmet Dokumuş, Gülşen Başpınar, Cengiz Topuz
Yazar : Dilek Safer
Fotoğraflar : Batuhan Erdi, Seydi Küçükdağlı özel arşivi
Yayın Evi : Ekin Grubu tel no: 0(212) 233 97 54
Konusu : Kahramanmaraş Valiliği adına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanıp il özel idaresi tarafından bastırılan rehberde “Damağa ve dimağa hitap eden saklı kent” Vali Mehmet Niyazi Tanılır tarafından kaleme alınan yazısı ile başlıyor. Kahramanmaraş il tanıtımı sonrası, Merkez, Türkoğlu, Andırın, Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Nurhak, Pazarcık, Çağlayancerit ilçeleri tanıtılıyor. Alternatif turizm seçenekleri, El sanatları, Kahramanmaraş’a özgü lezzetlere yer verilen 300 den fazla fotoğraf içeren rehber, önemli telefonlar, oteller, restoranlar listesi ile son buluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı Temmuz 2008
Kitabın Boyu : Ebat: 12x22cm 144 sayfa
 
 
 
       
  AMASYA FOLKLORÜ

Hazırlayan : Assiye Yancı
Yayına Hazırlayan : Hamdullah Suphi Özgödek, Hamdi Yanık, Mustafa Bolat, Ahmet Kaya
Fotoğraflar : Sacit Şahin, Assiye Yancı
Yayın Evi : Amasya Valiliği yayın no: 16 Tel no: 0(358) 218 10 33
Konusu : Kaliteli kâğıda renkli fotoğraflar eşliğinde büyük boy hazırlanmış kaynak kitapta Sosyal hayat, Aile içi sosyal yapı, Gündelik yaşam, Akrabalık komşuluk ilişkileri, Amasya’da gün ve geceler, Törenler, Düğün hazırlıkları, Askere uğurlama, Ölüm gelenekleri, Mezar- mezarlık, Doğum gelenekleri ve çocukluk çağı, Ramazan hazırlıkları, Bayramlar, Kandiller, Hıdrellez konuları anlatılıyor. Geleneksel kıyafetler estetik fotoğraflarla geniş biçimde işleniyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Aralık 2006
Kitabın Boyu : 21x30 cm – 88 sayfa
 
 
 
       
  AMASYA YEMEKLERİ

Yazarlar : Elif Korkmazel, M.Adnan Şahin
Editör : Emine Sarıkaya
Fotoğraflar : Gökmen Sözen, M.Adnan Şahin
Yayın Evi : Amasya Valiliği Tel no: 0(358) 218 10 33
Konusu : Amasya Valiliğinden son derece kaliteli, itinalı, estetik fotoğraflarla hazırlanmış kültür yayını olan Amasya Yemekleri kitabında yörenin ünlü yemeklerine yer verilmiş. Çorbalar, yumurtalılar, et yemeleri, baklagiller, sebze yemeleri, ot yemekleri, salatalar, pilavlar, hamur işleri, örekler, çörekler, tatlılar imrendirici, iştah açan, yöresel kaplarda ki görünümleri ile sunuluyor. Kitap içinde yemeklerin malzeme listesi, ölçülerine ve hazırlanışına da yer veriliyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Ağustos 2008
Kitabın Boyu : 22x31 cm – 176 sayfa
 
 
 
       
  AYDIN

Hazırlayan : Aydın İl Turizm Müdürlüğü
Fotoğraflar : Akın Yakar, Volkan Tuncay,
Konusu : Aydın ilinde tarih, coğrafi yapı, ekonomi, tarım, turizm, termal turizm, tarihi ve kültürel değerler, müzeler, camiler ile Buharkent, Bozdoğan, Didim, Çine, İncirliova, Germencik, Karpuzlu, Karacasu, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Kuşadası, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar gibi ilçelere yer veriliyor. Aydın ili ve çevresinde yer alan önemli telefonlar konaklama tesisleri, seyahat acenteleri, marina rehberi ile son buluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Boyu : 17x24 cm – 66 sayfa
 
 
 
       
  HAVZA

Hazırlayanlar : Sadettin Yücel, Hamit Güngör, M.Savaş Boyar, Halis Koç
Konusu : Havza ilçesi ve Köylerine Hizmet Götürme Yayını olan kitapta, İlçenin tarihi, coğrafi durumu, ekonomi, idari yapı, sosyal ve kültürel yapı başlıkları altında tanıtım yapılıyor. Havza’ya bağlı köyler fotoğraflar ve grafik eşliğinde yol bilgileri ile anlatılıyor. Kitabın sonunda manilere, inanışlara, yöresel şive, mahalli olarak kullanılan deyimler, yöresel yemekler, kıyafetler, halk oyunları, tekerlemeler, bilmecelere yer veriliyor.
Yayına Hazırlayan : Havza Kaymakamlığı
Kitabın Boyu : 17x25 cm – 204 sayfa ciltli kapak
 
 
 
       
  İLK KIVILCIM
M. Kemal Paşa’nın Havza Günlüğü ve Havzalılar

Yazar : Sadettin Yücel
Konusu : Tarihte Havza ile başlayan kitapta I. bölümde Kutsal yolculuk başlığı ile Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktığı zaman Anadolu’nun genel durumu, Samsun, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşında Havza, II. bölümde Mustafa Kemal Paşa’nın Havza’ya gelişi Havza günlüğü ve Havza’dan yaptığı yazışmalar. III. bölümde Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Havza Günlüğü. IV bölümde Milli Mücadeleye Havzalıların katkıları. V. Bölümde Milli Mücadele yıllarında Havza yöresinde teşkilatlanan Rum çeteleri, bunların Havza çevresinde yaptığı katliamlar ve hükümetin aldığı tedbirler. VI. Bölümde Milli Mücadele ve İstiklal Savaşı konulu şiirlerde Havza anlatılıyor, kitap bibliyografya ile son buluyor. Kitapta az sayıda siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Birinci baskı 2001
Kitabın Boyu : 14x20 cm – 284 sayfa ciltli
 
 
 
       
  KARABÜK VE İLÇELERİ

Yayına Hazırlayan : İbrahim Şahin, Cemalettin Börekçi, Zafer Tuncer, İsmail Eroğlu, Hasan Karakırık, Ahmet Bostan, Kamil Şen, Kamil Süze, Mustafa Acar, Zeki Öz, Ahmet Yıldırım, İrfan Ertürk, Hüseyin Ersoy.
Fotoğraflar : Hikmet Derman Şeyhoğlu, Ali Göçmen, Turgut Ertuğrul, Cevat Öncü
Konusu : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanan kitapta Karabük, Safranbolu, Eskipazar Yenice, Eflâni, Ovacık ilçeleri yazı ve renkli fotoğraflarla tanıtılıyor. Kitap konaklama tesisleri, lokanta, cafe ve barların telefon rehberi ile son buluyor.
Kitabın Boyu : 21x21 cm – 100 sayfa
 
 
 
       
  KURULUŞ VE KURTULUŞ

Yazarlar : Zülkarni Yeldemez, Nihat Değirmenci
Konusu : İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan kitapta Hayme Ana, Mustafa Kemal Paşa’nın Kütahya’ya ilk ziyaretleri, Ahmet Rasim, Orgeneral Asım Gündüz, Şehitlikler ve Anıtlar, Kütahya Termal su kaynakları, müzeler, Kütahya Konakları anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : 2008
Kitabın Boyu : 15x24 cm – 50 sayfa
 
 
 
       
  RİZE
Artık Her Mevsim

Hazırlayanlar : Kağan Aybudak, Neslihan Pakdemir
Konusu : Rize Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkılarıyla Türkçe ve İngilizce hazırlanan Rize Gezi Rehberinde il ve çevresinde yapılacak gezilerde ihtiyaç olan tüm bilgiler yer alıyor. Ulaşım, Kültür, Doğa konularında mutlaka görülmesi ve yapılması gerekenler anlatılıyor. Renkli fotoğraflarla süslü, kullanışlı bir rehber yerel festival takvimi, konaklama tesisleri, restoranlar rehberi ile son buluyor.
Yayına Çıkış Tarihi : Aralık 2008
Kitabın Boyu : 12x22 cm – 80 sayfa
 
 
 
       
  SAFRANBOLU EL SANATLARI
El Sanatları

Yazı ve Fotoğraflar : Mustafa Acar
Konusu : Geçmişten Günümüze Ekonomik ve Ticari Hayata Bakış Başlığı altında toplanan El Sanatları kitabının 1. bölümünde Safranbolu’da ekonomik hayat, 2. bölümünde Ahilik teşkilatı ve Safranbolu’da ki 3. bölümünde esnaf ve sanatkârların teşkilatlanmaları işleniyor. El sanatları arasında demircilik, kalaycılık, kunduracılık, lokum ve şekerleme yapımı, mestçilik, nalbur ve nalbantlık, saraçlık, semercilik, sobacılık, tabaklık, yemenicilik başta olmak üzere diğer el sanatlarına yer veriliyor. Parlak kâğıda basılan kitapta Safranbolu ve el sanatları renkli fotoğraflar ve çizimlerle anlatılıyor.
Yayına Çıkış Tarihi : I. Baskı 2006
Kitabın Boyu : 17x24 cm – 190 sayfa